Posílali jed i na českou ambasádu. Teď ruský soud poslal dva důstojníky do vězení

ČTK ČTK
25. 5. 2021 16:21
Ruský vojenský soud poslal na 17 a 14 let do vězení dva bývalé důstojníky ruského ministerstva vnitra, kteří rozesílali obálky s prudce jedovatou látkou na velvyslanectví západních států v Rusku, včetně velvyslanectví Česka, jakož i vedoucím představitelům Evropské unie a Severoatlantické aliance. Oznámila to ruská média.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Maxim Kotomanov a Dmitrij Krasilnikov, kteří svého času působili na správě vnitra v Krasnodarském kraji na jihu evropského Ruska, dopisy s jedem odesílali v letech 2017 a 2018. Podle tajné služby FSB tak činili ve snaze destabilizovat situaci a vyvolat spory mezi Ruskem a dalšími státy.

Většinu ze dvou stovek dopisů, obsahujících psaní s padělaným podpisem jednoho z ruských zákonodárců a chlorid rtuťnatý, zachytila ještě ruská pošta, ale obálky s podezřelým práškem dostaly dvě desítky velvyslanectví.

"Soud odsoudil Kotomanova k 17 letům ve vězeňském táboře s přísným režimem, Krasilnikova ke 14 letům," citoval server Newsru.com z vyjádření soudu. Prokurátor žádal soud, aby obžalované poslal na 18 a 16 let za mříže kvůli nezákonnému zacházení s nebezpečnými látkami, pokusu o atentát na osoby pod mezinárodní ochranou, pokus o pašování jedovatých látek, organizaci teroristického uskupení a pokus o teroristický útok.

Oba podezřelé se podařilo zadržet v Krasnodaru v létě před dvěma lety. Zatímco Kotomanov na vnitru pracoval jako účetní, Krasilnikov u policie dosáhl hodnosti podplukovníka a v boji s organizovaným zločinem se vyznamenal dopadením desítek nebezpečných zločinců, poznamenal portál. Dodal, že oba muži se seznámili ještě ve službě a přátelili se dál i po odchodu do "civilu", resp. do penze.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Dívkám v britském klubu někdo píchl do nohy injekci s narkotiky, policie zadržela dva mladíky

Britská policie zadržela dva muže ve věku 18 a 19 let v souvislosti s vyšetřováním případů žen, které oznámily, že jim v nočním klubu někdo bodnul do nohy injekci s narkotiky, informoval list The Times.

Podle policie v hrabství Nottinghamshire jsou oba muži podezřelí, že ženám podali preparát s cílem "zranit je, obtěžovat nebo jim ublížit". Policisté neuvedli, jakou látku muži údajně ke zdrogování žen použili.

Bezpečnostní síly momentálně vyšetřují 15 případů, ve kterých mladé ženy a muži uvedli, že jim někdo v klubu píchnul do nohy injekci, a nejméně 140 oznámení o drogách v pití. Britská ministryně vnitra Priti Patelová ve středu požádala policii, aby jí urychleně podala informace k těmto případům. Na sociálních sítích se totiž začala množit svědectví žen, kterým se údajně něco podobného stalo, a vznikla kampaň, která vyzývá, aby lidé jeden den v týdnu bojkotovali noční kluby.

"Tato dvě zadržení přicházejí po mé prosbě a po výzvě, aby se lidé přihlásili a nahlásili nám jakékoli incidenty," uvedla šéfka policie v Notthighamshire Kathryn Cranerová. "Pokračujeme v důkladném prošetřování všech oznámení, která nám byla předložena, a tato dvě zadržení ukazují, že pracujeme extrémně tvrdě a spolupracujeme s licencovanými podniky," dodala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 10 hodinami

Nejvyšší soud USA texaský protipotratový zákon nezablokoval

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády amerického prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti. Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy