Posílali jed i na českou ambasádu. Teď ruský soud poslal dva důstojníky do vězení

ČTK ČTK
25. 5. 2021 16:21
Ruský vojenský soud poslal na 17 a 14 let do vězení dva bývalé důstojníky ruského ministerstva vnitra, kteří rozesílali obálky s prudce jedovatou látkou na velvyslanectví západních států v Rusku, včetně velvyslanectví Česka, jakož i vedoucím představitelům Evropské unie a Severoatlantické aliance. Oznámila to ruská média.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Maxim Kotomanov a Dmitrij Krasilnikov, kteří svého času působili na správě vnitra v Krasnodarském kraji na jihu evropského Ruska, dopisy s jedem odesílali v letech 2017 a 2018. Podle tajné služby FSB tak činili ve snaze destabilizovat situaci a vyvolat spory mezi Ruskem a dalšími státy.

Většinu ze dvou stovek dopisů, obsahujících psaní s padělaným podpisem jednoho z ruských zákonodárců a chlorid rtuťnatý, zachytila ještě ruská pošta, ale obálky s podezřelým práškem dostaly dvě desítky velvyslanectví.

"Soud odsoudil Kotomanova k 17 letům ve vězeňském táboře s přísným režimem, Krasilnikova ke 14 letům," citoval server Newsru.com z vyjádření soudu. Prokurátor žádal soud, aby obžalované poslal na 18 a 16 let za mříže kvůli nezákonnému zacházení s nebezpečnými látkami, pokusu o atentát na osoby pod mezinárodní ochranou, pokus o pašování jedovatých látek, organizaci teroristického uskupení a pokus o teroristický útok.

Oba podezřelé se podařilo zadržet v Krasnodaru v létě před dvěma lety. Zatímco Kotomanov na vnitru pracoval jako účetní, Krasilnikov u policie dosáhl hodnosti podplukovníka a v boji s organizovaným zločinem se vyznamenal dopadením desítek nebezpečných zločinců, poznamenal portál. Dodal, že oba muži se seznámili ještě ve službě a přátelili se dál i po odchodu do "civilu", resp. do penze.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Devět omilostněných katalánských politiků a aktivistů opustilo věznici

Devět katalánských politiků a aktivistů, kteří dostali milost od španělské vlády, ve středu opustilo věznici Lledoners. V ní si odpykávali dlouhé tresty za uspořádání nelegálního referenda o nezávislosti v roce 2017. Informovala o tom agentura Reuters.

Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 3,5 roku.

Španělská vláda dnes zdůraznila, že udělení milosti neznamená, že je kabinet připravený diskutovat o referendu o nezávislosti Katalánska. Doufá nicméně, že toto gesto dobré vůle podpoří dialog s cílem zachovat Katalánsko coby součást Španělska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy