Posílá nám E.T. signály blikáním hvězd? Vědci to zjistí

Petr Jemelka Petr Jemelka
5. 12. 2012 16:01
Co když jen nechceme vidět, co máme před očima, uvědomila si vědkyně. Dostala grant
Kupa galaxií v souhvězdí Panny. Najdete symbol?
Kupa galaxií v souhvězdí Panny. Najdete symbol? | Foto: NASA

Chicago - Napjaté čekání na objev marťanského vozítka Curiosity, který "se zapíše do učebnic", skončilo zklamáním.

Důkaz o životě mimo naši planetu americká sonda domů neposlala. Vyšlo najevo, že se vědecký šéf mise John Grotzinger v rozhovoru pro americký rozhlas NPR pouze nešťastně vyjádřil a Curiosity našla jen stopy sloučenin uhlíku (stavebních kamenů organických molekul), jež mohou, ale také nemusejí, pocházet z Marsu.

Na kýžený důkaz, že ve vesmíru nejsme sami, si tak lidstvo musí ještě počkat. Nemusí ho ale hledat jen na cizích planetách. Podle Lucianny Walkowiczové z Princetonské univerzity možná máme vzkazy mimozemšťanů přímo před očima, ale nevěnujeme jim pozornost.

Spolu se svým týmem chce ověřit, zda inteligentní bytosti z kosmu nevysílají lidstvu signály tím, že nějak ovlivňují světlo přicházející z okolních hvězd.

Jednoduše řečeno: Program New Frontiers in Astronomy and Cosmology, který už dostal grant přidělovaný Chicagskou univerzitou, bude zkoumat, zda na nás E.T. nebliká hvězdami.

"Sami sebe jsme se zeptali, co když už k nám signál dorazil, ale my mu kvůli předsudku nevěnovali pozornost," vysvětlila duchovní matka nápadu magazínu Time.

Tím předsudkem myslela námitku, že s hvězdami blikat nejde. To, jak by to mohli mimozemšťané dělat, Walkowiczová neřeší. Předpokládá prostě, že mohou být na takové úrovni, že by to nějak dokázali.

Nejkrásnější snímky hvězdného nebe:

Nespornou výhodou projektu, který bude hrazen z prostředků nadace Sira Johna Templetona, je jeho nenákladnost. Sledování blikajících hvězd totiž není nikterak drahé - stačí k tomu běžně dostupná technika.

Poslouží záznamy ze sondy Kepler, která krouží na oběžné dráze kolem Slunce a analyzuje světlo ze vzdálených hvězd (hledá exoplanety).

Zatímco mise Kepler sleduje kolísání světla, protože ho může způsobit průlet planety kolem hvězdy, Lucianna Walkowiczová bude hledat nevysvětlitelná kolísání světelného vlnění.

A co by museli vědci objevit, aby to vyhodnotili jako zprávu mimozemšťanů? "Pokud zachytíme zprávu SOS ´Pošlete vodu´ v Morseově abecedě, bude to skvělé," říká s nadsázkou autorka projektu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy