Posádky jihoafrických aerolinek pašují drogy do Evropy

Martin Novák Martin Novák
23. 2. 2009 15:20
Během měsice byly odhaleny dva případy
Foto: Reuters

Johannesburg - Největší jihoafrický letecký dopravce South African Airways (SAA) řeší pořádný skandál.

Během jednoho měsíce byly dvě posádky SAA přistiženy při pašování drog. V obou případech je odhalila kontrola na londýnském letišti Heathrow poté, co stroje přiletěly z Johannesburgu.

Nejprve v lednu měl jeden z příslušníků posádky v kufru pět kilogramů kokainu. Teď dokonce policie nalezla v zavazadle členů posádky 50 kilogramů marihuany a 4 kilogramy kokainu.

Společnost slibuje, že zjedná nápravu. Oznámila, že ještě před odletem bude pečlivě kontrolovat zavazadla pilotů i letušek a vůbec zpřísní na letištích kontrolu, zaměřenou na drogy.

Foto: Reuters

Týmy mají posílit psi, speciálně vycvičení na hledání narkotik.

„Nemůžeme tyhle věci řešit sami. Potřebujeme spolupráci bezpečnostních složek," Prohlásil ředitel South African Airways Chris Smyth.

Pro společnost SAA přichází skandál v citlivou dobu. Několik let po sobě je ztrátová a vláda Jihoafrické republiky ji pro letošek vypomohla částkou 124 milionů eur.

Mluvčí Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) v reakci na zatčení zaměstnanců jihoafrických aerolinek uvedl, že pašování drog je nepochybně problémem více letišť a více leteckých společností.


 

 

Právě se děje

před 17 minutami

Brazílie zahájila Copu América výhrou 3:0 nad Venezuelou

Fotbalisté Brazílie zahájili mistrovství Jižní Ameriky vítězstvím 3:0 na Venezuelou, která těsně před startem turnaje přišla kvůli pozitivním testům na koronavirus o osm hráčů. Na všech třech gólech vítězů se podílel kanonýr Paris Saint Germain Neymar, jenž sám skóroval jednou z pokutového kopu. Ve druhém utkání úvodního dne šampionátu, jehož pořádání v Brazílii v době pandemie koronaviru vzbudilo rozporuplné reakce, vyhrála Kolumbie 1:0 nad Ekvádorem.

Skóre na prázdném stadionu v metropoli Brasília otevřel v prvním poločase po Neymarově rohovém kopu Marquinhos. Útočník PSG pak ve druhém poločase zvýšil z penalty na 2:0 a v historické tabulce se přiblížil na deset gólů rekordnímu zápisu Pelého, jenž v oficiálních zápasech nastřílel za reprezentaci 77 branek. Třetí trefu přidal v závěru po Neymarově přihrávce Gabriel Barbosa.

Druhá pětičlenná skupina, v níž je hlavním favoritem Argentina, rozehraje turnaj dnes. Do čtvrtfinále Copy América postoupí čtyři nejlepší týmy z každé skupiny.

Copa América, mistrovství Jižní Ameriky ve fotbale v Brazílii:

Skupina B:

Brazílie - Venezuela 3:0 (1:0)

Branky: 23. Marquinhos, 64. Neymar z pen., 89. Barbosa.

Kolumbie - Ekvádor 1:0 (1:0)

Branka: 42. Cardona.

Zdroj: ČTK
Další zprávy