Posádku ISS rozšířil robot. Snad s lidmi vyjdu, doufá

Petr Jemelka Petr Jemelka
9. 8. 2013 19:30
Na Mezinárodní vesmírnou stanici přiletěl první robo-astronaut, kolegy bude bavit.
Měří 34 centimetrů, ale bude takřka plnohodnotným členem posádky.
Měří 34 centimetrů, ale bude takřka plnohodnotným členem posádky. | Foto: Toyota

Tanegašima - Japonský astronaut Koši Wakata, jenž v listopadu poletí na ISS, má předskokana.

Zásobovací loď totiž na Mezinárodní vesmírnou stanici přivezla multifunkčního humanoidního robota Kirobo.

Kolegům sice sahá jen po kolena, ale stane se takřka plnohodnotným členem posádky. Zastane funkci vrchního palubního baviče a podle konstruktérů zvládne plnit i praktické úkoly.

Kirobo (z japonštiny by se dalo přeložit jako "nadějný robot") umí rozeznávat tváře, takže bude vědět, s kým zrovna komunikuje. Dokáže rovněž plnit jednoduché úkoly.

Nákladní loď, na jejíž palubě Kirobo přiletěl, odstartovala z vesmírného střediska na ostrově Tanegašima v jihozápadním Japonsku.

"Doufám, že započnu budoucnost, v níž budou lidé a roboti žít vedle sebe a budou spolu vycházet," prohlásil robot krátce před startem.

Jeho komunikační schopnosti se ovšem naplno projeví až po příletu krajana; stroj od společnosti Toyota totiž umí jen japonsky.

Počínání Kiroba bude ze země sledovat jeho "dvojče" Mirata. To má za úkol pomáhat při řešení jakýchkoliv problémů, jímž bude Kirobo na vesmírné stanici čelit. "Je to malý krůček pro mě, ale velký skok pro roboty," řekl ke své úloze podle BBC.

Zvláštní obsah nákladního prostoru nákladní lodi typu H-2B HTV-4 má svůj důvod - vědci chtějí zjistit, zda může chytrý robot po psychické stránce pomoci lidem žijícím v dlouhodobé izolaci.

Krom robota vesmírné plavidlo kosmonautům přivezlo také pitnou vodu, čisté oblečení a pracovní vybavení.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Světové atletice vládnou trojskokanka Rojasová a tyčkař Duplantis

Nejlepšími světovými atlety roku 2020 se stali halová světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová a světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis. Oba v tradiční anketě Světové atletiky triumfovali poprvé.

Pětadvacetiletá Venezuelanka Rojasová v únoru v Madridu posunula halový rekord na 15,43 metru, skočila tehdy o sedm centimetrů víc než Ruska Taťjana Lebeděvová v roce 2004. Na trůnu vystřídala americkou překážkářku Dalilah Muhammadovou a navázala na úspěch jiné trojskokanky Caterine Ibargüenové, která byla nejlepší světovou atletkou roku 2018.

Jednadvacetiletý Duplantis se stal nejmladším mužským vítězem této ankety, která se vyhlašuje od roku 1988. Švédský skokan v hale dvakrát posunul světový rekord až na 618 centimetrů. Venku pak překonal 615 cm a sebral Sergeji Bubkovi nejlepší výkon pod širým nebem. Vyhrál všech šestnáct závodů, do kterých letos nastoupil. V hlavní kategorii triumfoval dva roky po ocenění pro vycházející hvězdu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy