Posádku ISS rozšířil robot. Snad s lidmi vyjdu, doufá

Petr Jemelka Petr Jemelka
9. 8. 2013 19:30
Na Mezinárodní vesmírnou stanici přiletěl první robo-astronaut, kolegy bude bavit.
Měří 34 centimetrů, ale bude takřka plnohodnotným členem posádky.
Měří 34 centimetrů, ale bude takřka plnohodnotným členem posádky. | Foto: Toyota

Tanegašima - Japonský astronaut Koši Wakata, jenž v listopadu poletí na ISS, má předskokana.

Zásobovací loď totiž na Mezinárodní vesmírnou stanici přivezla multifunkčního humanoidního robota Kirobo.

Kolegům sice sahá jen po kolena, ale stane se takřka plnohodnotným členem posádky. Zastane funkci vrchního palubního baviče a podle konstruktérů zvládne plnit i praktické úkoly.

Kirobo (z japonštiny by se dalo přeložit jako "nadějný robot") umí rozeznávat tváře, takže bude vědět, s kým zrovna komunikuje. Dokáže rovněž plnit jednoduché úkoly.

Nákladní loď, na jejíž palubě Kirobo přiletěl, odstartovala z vesmírného střediska na ostrově Tanegašima v jihozápadním Japonsku.

"Doufám, že započnu budoucnost, v níž budou lidé a roboti žít vedle sebe a budou spolu vycházet," prohlásil robot krátce před startem.

Jeho komunikační schopnosti se ovšem naplno projeví až po příletu krajana; stroj od společnosti Toyota totiž umí jen japonsky.

Počínání Kiroba bude ze země sledovat jeho "dvojče" Mirata. To má za úkol pomáhat při řešení jakýchkoliv problémů, jímž bude Kirobo na vesmírné stanici čelit. "Je to malý krůček pro mě, ale velký skok pro roboty," řekl ke své úloze podle BBC.

Zvláštní obsah nákladního prostoru nákladní lodi typu H-2B HTV-4 má svůj důvod - vědci chtějí zjistit, zda může chytrý robot po psychické stránce pomoci lidem žijícím v dlouhodobé izolaci.

Krom robota vesmírné plavidlo kosmonautům přivezlo také pitnou vodu, čisté oblečení a pracovní vybavení.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy