Posádka vesmírné stanice přeparkovala loď, aby mohla přistát jiná s robotem Fjodorem

ČTK ČTK
26. 8. 2019 16:22
Tři členové posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) v pondělí brzy ráno SELČ nastoupili do lodi Sojuz MS-13 a "přeparkovali" ji na jiný spojovací uzel. Cílem bylo uvolnit místo pro opakovaný pokus o přistání lodi Sojuz MS-14 s robotem Fjodorem, které se nepodařilo v sobotu. Informovaly o tom vesmírné agentury Ruska a USA.
Snímek z videa, na kterém je vidět robot Fjodor.
Snímek z videa, na kterém je vidět robot Fjodor. | Foto: Reuters

Loď Sojuz MS-14 odstartovala ve středu z kosmodromu Bajkonur k letu, jehož cílem je prověřit slučitelnost nosné rakety Sojuz-2.1a s pilotovanými loděmi z řady Sojuz MS. V sobotu ráno SELČ se loď MS-14 měla připojit k ISS v automatickém režimu, v určitém momentu se ale přestala ke stanici přibližovat a začala se od ní náhle vzdalovat.

Experti na Zemi v pondělí podle agentury TASS potvrdili, že chyba nebyla ve "Fjodorově" lodi, nýbrž v zařízení spojovacího uzlu (dokovacího portu) na vesmírné stanici.

"Sojuz MS-14 se 24. srpna nemohl připojit v automatickém režimu k modulu MIM-2 (Poisk). Operace byla zrušena, když se loď přiblížila k ISS na 60 metrů," citovala agentura zdroj z "raketového kosmického odvětví".

Ruský kosmonaut Alexandr Skvorcov a jeho kolegové Ital Luca Parmitano a Američan Andrew Morgan se v pondělí ráno se Sojuzem MS-13 nejprve odpojili od spojovacího uzlu na modulu Zvezda. Skvorcov, který pilotoval, se pak s lodí vzdálil na 38 metrů od stanice a po obrátce přistál u portu modulu Poisk.

Oba moduly, Zvezda i Poisk, jsou součástí ruské sekce orbitálního komplexu.

Podle zdroje agentury TASS se při pondělním převedení lodi Sojuz MS-13 z modulu Zvezda nepodařilo automatické zakotvení k uzlu na modulu Poisk. "Byl to očekávaný výsledek, který vzbudil optimismus, protože potvrzuje, že je skutečně problém se zařízením navigačního systému Kurs na stanici, nikoli na lodi Sojuz MS-14," uvedl zdroj.

Skvorcov po selhání automatického režimu loď ke stanici úspěšně připojil ručním řízením. S Parmitanem a Morganem se pak bez problémů vrátili na palubu orbitálního komplexu.

K uvolněnému uzlu na Zvezdě by se v úterý brzy ráno (v 05:12 SELČ) měla znovu pokusit přistát loď Sojuz MS-14. Na její palubě je robot Fjodor s identifikačním označením Skybot F-850. Měří 1,8 metru a váží 160 kilogramů. Kromě něj loď ze Země přepravila pro posádku ISS přes půl tuny dalšího nákladu.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Joe Biden si při hře se psem vymknul kotník

Zvolený americký prezident Joe Biden při hře se psem Majorem sklouzl a vymknul si kotník. Oznámil to jeho úřad. Podle něj se to stalo v sobotu a v neděli měl osmasedmdesátiletého politika prohlédnout ortoped. V krátkém prohlášení se uvádí, že to bude jenom z "opatrnosti".

Podle agentury AP Biden navštívil ortopeda dnes odpoledne. Agentura Reuters napsala, že Biden odjel za ortopedickým specialistou v Newarku ve státě Delaware. Novináři, kteří s ním cestovali, museli zůstat v autobuse a neviděli ho vstupovat do budovy, uvádí Reuters.

Biden se má úřadu ujmout v lednu a bude skládat přísahu jako dosud nejstarší z amerických prezidentů. Jeho zdravotní stav budou pečlivě sledovat jeho oponenti i spojenci, píše Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy