Porušili jste suverenitu naší země, přehodnotíme vztahy, hrozí Irák Američanům

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 31. 12. 2019 10:22
Irácká vláda hrozí přehodnocením dosud kladných vztahů k mezinárodní koalici v čele se Spojenými státy, která bojuje proti takzvanému Islámskému státu. Irácké bezpečnostní radě se nelíbí americké údery proti šíitské skupině Katáib Hizballáh na území Iráku.
Útok Američanů v Iráku kritizoval mimo jiné irácký ministerský předseda Adil Abdul Mahdí
Útok Američanů v Iráku kritizoval mimo jiné irácký ministerský předseda Adil Abdul Mahdí | Foto: Reuters

Americké letecké údery byly narušením svrchovanosti Iráku, americké síly jednaly na základě svých vlastních politických priorit a závěrů. Takového názoru je podle svého pondělního rozhodnutí irácká bezpečnostní rada, která hrozí přehodnocením vztahů s USA. 

Konkrétně se představitelům Iráku nelíbí to, že armáda USA podnikla v neděli několik "obranných útoků" v Iráku a v Sýrii na pozice šíitské skupiny Katáib Hizballáh, kterou podporuje Írán. Podle Pentagonu šlo o odvetu za páteční útok na iráckou vojenskou základnu u města Kirkúk, kterou využívají mimo jiné američtí vojáci. Při amerických náletech bylo zabito nejméně 25 bojovníků a dalších 55 bylo zraněno.

Irácká bezpečnostní rada tvrdí, že ochrana Iráku, jeho vojenských základen a všech vojáků na jeho území je zodpovědností výhradně iráckých bezpečnostních sil. Rada rovněž odmítla, aby se Irák stal bitevním polem regionálního nebo mezinárodního konfliktu.

Americké akce ostře odsoudil také irácký ministerský předseda Adil Abdul Mahdí. "Premiér označil americký útok na irácké ozbrojené síly jako nepřijatelný brutální útok, který bude mít nebezpečné důsledky," uvedl úřad šéfa kabinetu.

Později premiér řekl, že o náletech ho předem telefonicky informoval americký ministr obrany Mark Esper a že se snažil šíitskou milici před chystaným útokem varovat. Letoun, který ho provedl, podle něj nevzlétl z iráckého území. Mahdí zdůraznil, že jeho vláda má polovojenské skupiny pod kontrolou v 95 procentech případů.

Údery odsoudili vlivní duchovní

Americké útoky odsoudil mimo jiné i vlivný irácký duchovní Alí Sistání, který vyzval k respektování suverenity Iráku. "Jen irácké úřady mají oprávnění vypořádat se s těmito praktikami a podniknout nezbytná opatření k jejich zamezení," prohlásil Sistání s tím, že Irák se nesmí stát hřištěm pro řešení regionálních a mezinárodních konfliktů a ostatní státy se nesmějí vměšovat do vnitřních záležitostí Iráku.

Další vlivný šíitský duchovní Muktada Sadr prohlásil, že je ochoten spolupracovat s milicemi podporovanými Íránem na ukončení americké vojenské přítomnosti v Iráku politickými a právními prostředky.

Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že vzájemné útoky mezi Hizballáhem a USA v Iráku a Sýrii jsou nepřijatelné a kontraproduktivní. Moskva vyzvala všechny strany, aby nepodnikaly kroky, které by mohly výrazně destabilizovat vojenskou a politickou situaci v regionu.

USA viní milice podporované Íránem z útoků

Ministerstvo obrany Spojených států jako cíl útoků vybralo tři místa v Iráku a dvě v Sýrii. Byly mezi nimi sklady zbraní a místa, odkud skupina Katáib Hizballáh plánovala a prováděla útoky na koaliční síly, tvrdí Pentagon.

Šéf americké diplomacie Mike Pompeo už dříve obvinil milice podporované Íránem z řady útoků na základny v Iráku a varoval Írán, že jakákoli agrese ze strany Teheránu nebo jeho chráněnců, která ublíží Američanům či jejich spojencům, se neobejde bez odplaty.

U amerického velvyslanectví v Bagdádu uspořádalo v úterý několik set Iráčanů bouřlivý protest. Agentura AP informovala, že demonstranti na budovu velvyslanectví útočili a pálili také americké vlajky.

K vyslanectví dorazili šíité, kteří předtím v jiné části hlavního města pohřbili oběti náletu. Reportéři AP viděli dav, jak se snaží dobývat do komplexu s voláním "Pryč s USA". Začali házet na strážce a bezpečnostní kamery lahve s vodou a ochranka se podle agentury stáhla do budovy. Demonstranti také vyvěsili vlajku skupiny Katáib Hizballáh.

 

Právě se děje

Další zprávy