Lisabon - Portugalští lékaři na protest proti vládním škrtům ve zdravotnictví na 48 hodin přerušili nebo omezili práci.
Stávkou protestují proti tomu, že některá opatření povedou podle nich ke zhoršení úrovně zdravotní péče v zemi.
Lékařským odborům se nelíbí například zdražení poplatku za využití pohotovostní služby z deseti na dvacet eur nebo zdražení léků na předpis pro důchodce.
Portugalští lékaři také tvrdí, že na základě současného systému jsou v zaměstnání delší dobu, než je únosné, a to také negativně ovlivňuje zdravotní péči.
Po celé zemi tak bylo ve čtvrtek a v pátek zrušeno přes čtyři tisíce operací a zákroků. V čekárnách bylo mnohem méně lidí, než je obvyklé.
Vláda šetří, kde se dá. Snižuje mzdy ve státním sektoru a omezuje také výdaje jednotlivým ministerstvům. Zdravotnictví už přišlo o 800 milionů eur.
Stávka se uskutečnila i přesto, že ministr zdravotnictví Paulo Maceo nabídl jednání o všech sporných otázkách.
"Zdravotnická péče v zemi je v ohrožení. Vytvářejí nerovnost a dělí lidi na ty, kteří si péči mohou dovolit, a na ty, kteří ne," řekl agentuře AFP Miguel Cunha, devětačtyřicetiletý pediatr.
Někteří doktoři protestovali před ministerstvem zdravotnictví a parlamentem. Na rukávech měli černé pásky.
Portugalský kabinet se snaží snížit velké zadlužení země a stlačit rozpočtový schodek pod tři procenta hrubého domácího produktu, jak požaduje Evropská unie.
Loni Lisabon dostal od EU a Mezinárodního měnového fondu půjčku 78 miliard eur na stabilizaci ekonomiky. Experti se rozcházejí v názoru, zda země bude potřebovat ještě další pomoc v budoucnosti.