Portugalská pohroma. Země zvládala virus dobře, teď ji zlomila britská mutace

Martin Novák Martin Novák
25. 1. 2021 6:07
Z loňské první vlny pandemie koronaviru vyšlo Portugalsko jako jedna z nejméně postižených zemí Evropy. Málo nakažených ve srovnání s ostatními mělo i na podzim. Začátek letošního roku ale znamená pro desetimilionový stát na jihozápadním cípu kontinentu pohromu.
Portugalci, kteří jsou v karanténě, mohli v prezidentských volbách volit z domova.
Portugalci, kteří jsou v karanténě, mohli v prezidentských volbách volit z domova. | Foto: Reuters

Důvodem je hlavně britská mutace viru, která se šíří rychleji. Portugalsko má nyní za sedm dní nejvíce nakažených i mrtvých na světě v přepočtu na obyvatele.

Minulý týden se počet pozitivně testovaných lidí držel kolem třinácti až patnácti tisíc denně. V sobotu země s 10,3 milionu obyvatel zaznamenala 15 333 nově nakažených a 274 obětí nemoci covid-19.

Portugalské nemocnice jsou poprvé od začátku pandemie přetížené, vláda zavřela školy a do odvolání zrušila lety do Velké Británie. Rodiče školáků nemusí chodit do zaměstnání, soudy odkládají kauzy, které není bezpodmínečné nutné rychle vyřešit. Římskokatolická církev zrušila všechny mše.

Rychlost šíření a počet mrtvých zemi zaskočil. "Mnoho lékařů je na konci sil a jsou vyhořelí. Všichni jsou velmi unavení a je to pořád horší a horší," cituje agentura Reuters čtyřicetiletého lékaře Gustava Caronu z jednotky intenzivní péče nemocnice v Portu.

Ve městě Portalegre zemřel minulé úterý na covid-19 muž, který čekal tři hodiny v čekárně, ale kvůli velkému množství pacientů před ním jej lékaři neměli kam umístit.

Lékařské odbory vyzvaly lékaře v důchodu, aby se kvůli mimořádné situaci znovu zapojili do práce v nemocnicích a ordinacích. "Jsme zoufalí. Jiné slovo než zoufalí opravdu nelze použít," uvedla místopředsedkyně odborů z Lisabonu Guida da Ponteová.

Kritickou situaci země symbolizuje i prezident Marcelo Rebelo de Sousa. Nejdříve měl pozitivní test na koronavirus, další tři testy ale vyšly negativní. Přesto na doporučení lékařů vedl kampaň za své znovuzvolení v nedělních prezidentských volbách pouze on-line. Zvítězil už v prvním kole, účast ale byla kvůli obavám z nákazy nejnižší od poloviny sedmdesátých let, kdy v Portugalsku skončila diktatura a země se vrátila k demokracii. Podle veřejnoprávní televize RTP nepřesáhla padesát procent.

Blížíme se ke stropu

Úspěch v boji s koronavirem loni na jaře portugalská vláda přičítala tomu, že velmi brzy uzavřela hranice se Španělskem a zrušila přímé lety mezi Portugalskem a Itálií. Nyní v lednu ale nepřijala podobná opatření směrem k Velké Británii.

"Mobilizujeme vše, co můžeme a co máme k dispozici. Ale všichni vědí, že se blížíme k limitu, ke stropu našich možností. Docházejí lůžka v nemocnicích a personálu je málo," uvedla ministryně zdravotnictví Marta Temidová. "Zdravotnický systém nemůže tuto míru nákazy zvládnout. Zejména nemocnice v Lisabonu a okolí se nachází ve velice komplikované situaci."

Ministerstvo zdravotnictví v pátek oznámilo, že řada protikoronavirových opatření v zemi zůstane zachována do doby, než budou dvě třetiny Portugalců očkovány vakcínou. To je možné stihnout do léta, napsal deník Público.

Přehledně: Britská mutace je o 40 až 70 % nakažlivější

Britská mutace nového typu koronaviru | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy