reklama
 
 

Portugalsko v ohnivém pekle: 3000 hasičů bojuje s 90 požáry, situaci komplikují vysoké teploty

7. 9. 2016 20:56
Portugalsko stále bojuje s necelou stovkou lesních požárů, bojuje s nimi přes 3000 hasičů. Od začátku roku ohni padlo za oběť přes 112 000 hektarů. Situaci nadále komplikují vysoké teploty a vítr. Mimořádně ničivý požár zuří v národním parku Peneda-Geres blízko hranice se Španělskem.

Lisabon – Portugalsko dál sužuje 90 požárů, které v zemi od počátku roku už sežehly přes 112 000 hektarů lesních a křovinatých porostů. Do boje s plameny je nasazeno více než 3000 hasičů, kterým pomáhají, zatím marně, i cisternová letadla. Šíření ohně podporují vysoké teploty, které v Portugalsku panují i v září, a vítr. Informovala o tom dnes agentura AFP.

Mimořádně pustošivý požár za sebou nechává zkázu zejména v Národním parku Peneda-Geres na severu země, který se táhne podél hranice se Španělskem. V noci na středu tam musely být dočasně evakuovány dvě osady, Paradela a Varzea, které se ocitly v obklíčení plamenů.

"Obklopily nás plameny a četníci chtěli, abychom s mužem odešli z domu. Odmítli jsme to," řekla portugalské televizi 71letá obyvatelka Paradely Eva, která se přitom pokoušela zapojit do boje s ohněm se svou zahradní hadicí v ruce.

"Pastviny jsou spálené, zvířata nemají co žrát. Je to pro přírodní park a pro turistiku pohroma," postěžoval si Helder Barros, místostarosta sousedního městečka Arcos de Valdevez.

Zatímco v předchozích dvou letech zůstalo Portugalsko požárů relativně ušetřeno, od začátku letošního roku zemi ohnivý živel ničí. Na kontinentálním území již lehlo popelem 107 000 hektarů lesů a křovin. Dalších 5400 hektarů pak plameny zničily na turisty oblíbeném ostrově Madeira, kde v srpnu zemřeli tři lidé, napsala AFP.

autor: ČTK | 7. 9. 2016 20:56

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama