Portugalsko stále sužují rozsáhlé lesní požáry

ČTK ČTK
3. 9. 2013 20:30
Letos v zemi shořelo už sto tisíc hektarů lesních porostů.
Portugalský hasič bojuje s požárem lesa.
Portugalský hasič bojuje s požárem lesa. | Foto: Reuters

Lisabon - Portugalsko stále sužují rozsáhlé požáry, které od začátku roku změnily v popel už téměř 100.000 hektarů lesních porostů. Úřady doufají, že se situace začne zlepšovat od tohoto čtvrtka, kdy podle meteorologů klesnou současné vysoké teploty.

Více než 500 hasičů se podle civilní ochrany v úterý opět snažilo zvládnout šest velkých požárů, které řádí na severu a v centrální části země. V boji s ohnivým živlem jim pomáhalo 17 letounů a vrtulníků. Byla mezi nimi i francouzská a chorvatská letadla, která podle agentury AFP zasahovala v distriktech Aveiro a Viana do Castelo.

Podle údajů Ústavu na ochranu přírody a lesů od ledna do konce srpna v Portugalsku shořelo přes 94.000 hektarů lesních ploch, což je o 25 procent více než za stejné období loni.

Meteorologové očekávají, že vedra, která už několik týdnů přesahují 30 stupňů Celsia, ve čtvrtek poleví. To by mělo hasičům pomoci alespoň tím, že se zmírní riziko vzniku nových požárů.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy