Portugalsko druhým Řeckem? Není práce, bude stávka

Martin Novák Martin Novák
19. 2. 2012 8:00
Nezaměstnanost už je 14%, ekonomika klesá. Ale nedopadneme jako Řekové, tvrdí vláda
Minimální mzda = 475 eur. Nápis na zdi v Lisabonu.
Minimální mzda = 475 eur. Nápis na zdi v Lisabonu. | Foto: Reuters

Lisabon - Řecké problémy dělají těžkou hlavu celé Evropě a přibývá těch, kteří by předluženou zemi, balancující na pokraji bankrotu, už raději viděli mimo eurozóny.

Byla by to bolestivá operace, ale rychlá.

Na druhé straně kontinentu mezitím bojuje se svými dluhy a tvrdými úspornými opatřeními Portugalsko. Není na tom sice tak zle, jako balkánská země, ale přijímá radikální škrty, aby dostala od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu půjčku 78 miliard eur (zhruba dva bilióny korun).

Ekonomická čísla nejsou pozitivní. Nezaměstnanost na konci loňského roku podle nejnovějších údajů už přesáhla čtrnáct procent a zřejmě nadále poroste.

Loni vyhlásilo platební neschopnost rekordních deset tisíc firem, což je o šedesát procent více než v roce 2010.

Ekonomika poklesla loni o 1,5 procenta. Letos čeká kabinet pokles o tři procenta, což bude nejhorší výsledek portugalského hospodářství od sedmdesátých let minulého století.

To byla doba přechodu od totality k demokracii poté, co se během takzvané karafiátové revoluce v dubnu 1974 zhroutil režim, po čtyři desetiletí budovaný diktátorem Antoniem Salazarem.

Odbory se proti razantním vládním opatřením, mezi které patří zvýšení daní, snížení mezd, likvidace pracovních míst ve státní správě a zdražení plynu a elektřiny, ostře ohradily.

Protivládní protesty propukly už loni na podzim.
Protivládní protesty propukly už loni na podzim. | Foto: Reuters

Největší odbory v zemi CGTP vyhlásily na 22. března generální stávku. "Je to stávka pro každého, všichni pracující se musí sjednotit a bojovat proti novým opatřením. Lidé brutálně chudnou víc a víc každým dnem," uvedl generální tajemník CGTP Armenio Carlos.

Ekonomičtí experti se přou o to, zda se Portugalsko dosavadními škrty a jednorázovou půjčkou z problémů dostane, jak tvrdí premiér Pedro Passos Coelho, nebo zda bude potřebovat další úvěr a zda přijaté úspory situaci ještě více nezhoršují.

Portugalsko má v poměru k HDP dluh 112 procent, zatímco Řecko 189 procent. Předseda Evropské komise José Barosso ze situace své rodné země, kde byl před lety premiérem, radost nemá.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy