Portugalská justice řeší rozsudek odkazující na bibli, muž vyvázl s mírným trestem za zbití manželky

ČTK ČTK
26. 10. 2017 20:25
Portugalský Nejvyšší správní soud se na nátlak veřejnosti začal zabývat případem muže, který dostal jen podmínečný trest a pokutu za útok na nevěrnou manželku. Žena skončila s těžkými zraněními. Soud v Portu hájil svůj mírný verdikt odkazem na bibli a zákony z 19. století. Rozsudek jako nepřiměřeně nízký hodnotila i prokuratura, která žádala tři a půl roku vězení. Ostře se proti rozsudku postavily i skupiny hájící práva žen s poukazem na to, že se tak legitimizuje násilí na ženách a obviňuje oběť.
Foto: Thinkstock

Lisabon - Nejvyšší správní soud v Portugalsku se rozhodl zabývat případem nedávného mírného soudního rozsudku, který odkazuje na bibli a podle kritiků přehlíží, že se podvedený muž dopustil těžkého ublížení na zdraví své nevěrné manželky. Podle agentury AFP tak soud reagoval na ostré protesty v zemi. Původně přitom tvrdil, že je potřeba respektovat nezávislost soudů.

Protesty vyvolal nedávný rozsudek z druhého největšího města Porto, ve kterém muž, jenž za nevěru napadl manželku tyčí s hřebíky a způsobil jí těžká zranění, dostal jen patnáctiměsíční podmínečný trest vězení a pokutu 1750 eur (téměř 45 tisíc Kč).

Tamější soud své rozhodnutí hájil kromě odkazu na bibli i zákonem z 19. století. V odvolacím procesu žalující strana požadavek na vyšší trest prohrála.

Rozsudek jako nepřiměřeně nízký hodnotila i prokuratura, která žádala tři a půl roku vězení. Ostře se proti rozsudku postavily i skupiny hájící práva žen s poukazem na to, že se tak legitimizuje násilí na ženách a obviňuje oběť.

 

Právě se děje

Další zprávy