Portugalci pomohou Španělům v boji s ETA

zuk, Reuters
1. 10. 2007 15:50
Po separatistech budou pátrat společné týmy

Lisabon - Portugalsko nabídlo sousednímu Španělsku, že mu pomůže v pátrání po členech teroristické organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA).

Obě země vytvoří společné týmy vyšetřovatelů. Příslušnou dohodu dnes v Lisabonu podepsali španělský a portugalský ministr vnitra.

ETA, která za posledních čtyřicet let zabila přes osm stovek lidí, o sobě dala naposledy vědět o víkendu. V prohlášení otištěném v baskických regionálních listech uvedla, že chce v boji za nezávislost znovu "otevřít fronty".

Tradiční základnou teroristů z ETA byla jižní Francie. Odtamtud je však postupem času stále více vytlačuje francouzská policie.

ETA má na svědomí přes 800 lidských životů.
ETA má na svědomí přes 800 lidských životů. | Foto: Aktuálně.cz

Právě proto se vláda v Madridu domnívá, že by baskičtí separatisté mohli hledat útočiště v Portugalsku.

Španělé už mají i jedno konkrétní podezření. Po srpnovém útoku ETA v baskickém Durangu totiž podezřelí odjeli v autě s portugalskou poznávací značkou.

"Je možné, že ETA má na jihu Portugalska malou buňku, zřejmě v Algarve," uvedl v létě španělský ministr vnitra Alfredo Pérez Rubalcaba.

"Je to hypotéza, kterou nemůžeme vyloučit," citovala z jeho dnešního prohlášení agentura Reuters.

Podezřelé portugalské auto plné výbušnin objevila policie poblíž hranic s Portugalskem i letos v červnu.  

        

     

 

Právě se děje

před 15 minutami

Srážka nákladního vozu s autobusem si v Indii vyžádala 18 mrtvých

Nejméně 18 mrtvých a deset zraněných si ve středu vyžádala dopravní nehoda v severoindickém státě Uttarpradéš. Příliš rychle jedoucí nákladní automobil při ní narazil do přeplněného patrového autobusu, informovala agentura Reuters s odvoláním na místní policii.

Nehoda se stala na dálnici nedaleko města Barabanki. V autobuse jelo asi 150 cestujících, když do něj narazil nákladní vůz. Nejméně deset lidí bylo přepraveno do nemocnic v Lakhnaú, metropoli Uttarpradéše. Podle některých informací se autobus porouchal a nákladní vůz do něj narazil poté, co s ním řidič na dálnici zastavil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy