OBRAZEM: Portréty válečných veteránů druhé světové války

OBRAZEM: Portréty válečných veteránů druhé světové války
Yervan Vardanyan byl odveden do Rudé armády v roce 1941. Poté se účastnil bitvy o Leningrad, ve které byl těžce raněn. Zbytek války strávil v domácím léčení. Fotografie byla pořízena 2. dubna 2004 ve městě Sarnakunk v Arménii.
Suren Sarkisian bojoval v dělostřelectvu Rudé armády. Za své hrdinství obdržel nejvyšší vyznamenání: Hrdina Sovětského svazu. Jeho portrét byl pořízen 9. dubna 2005 v Jerevanu v Arménii.
Giovanni Doretta bojoval s italskou armádou na ruské frontě. Fotografie byla pořízena v Paříži 26. září 2006.
Veterán nechvalně proslulé divize  Waffen SS, který až do konce války bojoval na ruské frontě. Při fotografování, které proběhlo 10. února 2008 v Miami (Florida/USA), si nepřál zveřejnit své jméno.
Foto: Profimédia
Dan Poláček Profimedia, Dan Poláček
8. 5. 2012 9:30

Je to už 67 let od doby, kdy byl v Evropě roku 1945 ukončen nejkrvavější konflikt v dějinách lidstva - druhá světová válka. Udává se, že tato válka stála život přibližně 62 537 400 lidí. Ti, kteří přežili, na výročí jejího ukončení vzpomínají zvlášť intenzivně. Především to platí o veteránech, kteří se za druhé světové války aktivně účastnili tvrdých bojů. Vzpomínky na prožité hrůzy války je provázejí až do konce života. Přímých pamětníků každý rok postupně ubývá. Jednou jejich tváře, které jsou tichým mementem války, zmizí úplně. Ideální připomínkou výročí ukončení druhé světové války může být pohled na soubor snímků, který pořídil francouzský fotožurnalista Jonathan Alpeyrie (od roku 1993 žije v USA). Autor cestoval téměř po celém světě, aby mohl najít a fotografovat válečné veterány, kteří bojovali na různých frontách. Vznikl tak unikátní cyklus portrétů lidí, kteří válečné běsy prožili v první bojové linii. Mezi vybranými veterány nechybí ani Čech Vladimír Blaick, který ve válce bojoval coby velitel tanku.

 

Právě se děje

Další zprávy