Portoriko nemá peníze na dluhy, ostrov stojí před bankrotem

ČTK ČTK
4. 8. 2015 9:42
Vláda vysoce zadluženého ostrovního území v pondělí potvrdila, že včas neuhradila splátku ve výši 58 milionů dolarů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

San Juan - Portoriko se dostalo do prodlení se splátkami dluhu.

Vláda vysoce zadluženého ostrovního území v pondělí potvrdila, že včas neuhradila splátku ve výši 58 milionů dolarů (1,4 miliardy Kč).

Karibský ostrov, který je volně přidružený k USA, tak stojí před dluhovou krizí, která se nyní výrazně prohloubila.

Šéfka vládní rozvojové banky Melba Acostaová Feboová uvedla, že stát provedl dílčí splátku úroků ve výši 628 000 USD. Nemohl si ale dovolit uhradit zbývající část se splatností v sobotu, protože na to neměl finanční prostředky.

Dluh nedokážeme splatit

Vláda již minulý týden v pátek upozornila, že platbu neuskuteční. Uvedla tehdy také, že situace by měla být považována za stav technické platební neschopnosti. Ratingová agentura Moody's Investors Service a další to ale odmítly.

"Tato událost se shoduje s naším přesvědčením, že Portoriko nemá zdroje na provedení všech nadcházejících dlužných splátek," uvedla podle agentury AP viceprezidentka Moody's Emily Raimesová.

Veřejný dluh Portorika dosahuje 72 miliard USD. Jeho guvernér Alejandro García Padilla v červnu šokoval investory, když upozornil, že vláda a úřady nedokážou dluh splatit.

Země se na pokraj bankrotu dostala již dříve. Krok, který učinila v pondělí, je ale vůbec první takový od chvíle, kdy Portorické společenství před 117 lety přešlo pod správu Spojených států.

Skutečnost, že San Juan včas neuhradil splátku, je podle agentury Reuters nejvýznačnější takovou událostí od chvíle, kdy americké město Detroit předloni v červenci vyhlásilo největší municipální bankrot v dějinách USA. Platební neschopnost by podle ní mohla otevřít dveře k boji s investory.

Bílý dům uvedl, že žádný federální záchranný program pro Portoriko v plánu nemá.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Kriminalisté zadrželi 42letého cizince podezřelého ze série znásilnění žen z komunity bezdomovců v Olomouci. Stíhán je i kvůli řadě fyzických napadení

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Vrah německého politika Waltera Lübckeho dostal u soudu doživotí

Na doživotí poslal německý soud do vězení Stephana Ernsta za předloňskou vraždu hesenského politika Waltera Lübckeho. Vražda vyvolala pobouření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy