Portál francouzského ministerstva obrany napadli hackeři

ČTK ČTK
6. 1. 2015 22:40
K činu se přihlásila skupina Anonymous, podle níž jde o pomstu za ekologického aktivistu, který byl loni v říjnu zabit při potlačování demonstrace na jihu Francie.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Paříž - Portál francouzského ministerstva obrany se dnes stal terčem počítačového útoku, který web úřadu narušoval po celý den.

K činu se přihlásila skupina Anonymous, podle které jde o pomstu za jistého ekologického aktivistu, který byl loni v říjnu zabit při potlačování demonstrace na jihu Francie, uvedla agentura AFP.

"Portál byl rušen celý den," potvrdila tisková služba ministerstva obrany. Ujistila ale, že oficiální web úřadu nebyl jako celek ohrožen ani poškozen. Ministerstvo pozadí a průběh útoku vyšetřuje.

Skupina hackerů zvaná Anonymous vydala na internetu prohlášení, v němž vysvětlila, že cílem bylo pomstít jednadvacetiletého Rémiho Fraisseho. Tohoto ekologického aktivistu zabila francouzská policie při střetu s demonstranty u rozporuplné stavby přehrady na jihu země.

Fraisseho smrt - od roku 1986 ve Francii první, k níž došlo na demonstraci potlačené policií - dostala do nepříjemné situace vládnoucí socialisty, podotýká AFP.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Zpomalování růstu cen se v březnu zastavilo, inflace stoupla na 2,3 procenta

Meziroční inflace v březnu stoupla z únorových 2,1 procenta na 2,3 procenta. Zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku se po sedmi měsících zastavilo. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace předtím vytrvale klesala od loňského července, kdy dosáhla 3,4 procenta. Analytici odhadovali, že březnová meziroční inflace bude činit až 2,4 procenta. Meziměsíčně ceny vzrostly v březnu o 0,2 procenta.

Největší podíl na březnovém meziročním zvýšení inflace měl podle statistiků růst cen pohonných hmot. "Průměrná cena benzinu Natural 95 byla 30,47 koruny za litr a jednalo se o nejvyšší hodnotu od loňského února. Průměrná cena motorové nafty pak byla 29,14 koruny za litr a šlo o nejvyšší cenu od loňského března," sdělila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Sto dnů před startem OH v Tokiu mají Češi jistých jen 44 míst

Sto dnů před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 44 účastnických míst, z toho 12 na jméno. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká necelý měsíc před startem her náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

před 23 minutami

Slovák odsouzený v Česku za propagaci teroristického hnutí podal stížnost

Slovák Dominik Kobulnický, jenž si má odpykat pět let za propagaci teroristického hnutí, podal ústavní stížnost. Jde o poslední šanci, jak zvrátit rozsudek, který loni v listopadu potvrdil Nejvyšší soud. Podání stížnosti je patrné z justičních databází. Podle mluvčí Ústavního soudu Miroslavy Číhalíkové Sedláčkové o podnětu zatím není rozhodnuto.

Muž ve svém pražském bytě skladoval chemikálie, ze kterých by bylo možné vyrobit výbušninu. Na Facebooku pak sdílel fotografie a příspěvky radikálních islamistů. Městský soud v Praze mu uložil šest a půl roku vězení. Uznal jej vinným z obecného ohrožení a z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka - konkrétně takzvaného Islámského státu a Kavkazského emirátu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy