Porota v Cincinnati ani po čtyřech dnech nedospěla k verdiktu o policejní střelbě

ČTK ČTK
12. 11. 2016 18:20
Případ bělošského policisty, který minulý rok během dopravní kontroly zastřelil neozbrojeného černocha, prohlásila soudkyně za zmatečný. Porota se nemohla o rozsudku shodnout. Podle prokurátora se údajně přikláněla k tomu, aby policistu uznala vinným.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Cincinnati -Soudkyně v případu bělošského policisty, který loni v létě při dopravní kontrole ve městě Cincinnati zastřelil neozbrojeného černocha, prohlásila dnes proces za zmatečný. Stalo se tak poté, co porota nebyla během čtyř dnů s to dospět k verdiktu o vině, anebo nevině.

Porota, složená z deseti bělošských a dvou černošských porotců, se radila od středečního poledne, dohromady přibližně 25 hodin. Soudkyně Megan Shannahanová opakovaně upozornila porotce, že mají všechny informace potřebné k tomu, aby dospěli k verdiktu.

Porota se podle prokurátora přikláněla k tomu, aby policistu uznala vinným z úmyslného zabití a zprostila jej obvinění z vraždy. Nedokázala se ale shodnout.

Šestadvacetiletý policista Ray Tensing zastřelil třiačtyřicetiletého Samuela DuBosea 19. července 2015, kterého kontroloval kvůli chybějící poznávací značce a řidičskému průkazu. Policista se u soudu hájil, že střílel, protože se obával o život, zatímco prokurátor opakovaně upozorňoval, že důkazy svědčí proti Tensingově verzi.

Tensing původně vypověděl, že DuBose do něj během kontroly svým vozem narazil a několik metrů vlekl a že zbraň tasil, protože se podezřelý pokoušel o útěk. Záznam z kamery, umístěné při zásahu na Tensingově těle, však dokazuje, že řidič nastartoval, policista na něj vystřelil a hlídka pronásledovala rozjeté auto, které po sto metrech zastavil náraz do sloupu; uvnitř byl zhroucený řidič s prostřelenou hlavou.

Podle prokurátora Josepha Deterse nekladl DuBose žádný odpor, přesto jej Tensing zastřelil. "Dělám tuto práci už třicet let a tohle je ten nejstupidnější čin, který jsem viděl policistu udělat, naprosto neospravedlnitelný," řekl Deters dříve. Stížností na policisty bývají podle Deterse stovky. "Ale tohle je poprvé, co jsme přesvědčeni, že to byla bezpochyby vražda," řekl.

Tensing byl později propuštěn z policejních řad. Případ je dalším v řadě mediálně sledovaných incidentů, při nichž na různých místech USA zemřeli černoši po zásazích bělošských policistů. Většina z nich nebyla obviněna, což vyvolalo řadu protestů.

 

Právě se děje

Další zprávy