Porota rozhodla, guvernér Texasu Perry bude obžalován

ČTK ČTK
16. 8. 2014 22:45
Někdejší kandidát na amerického prezidenta je obviněn ze zneužití pravomocí. Vyhrožoval prý úřadu prokurátora.
Rick Perry.
Rick Perry. | Foto: Reuters

Austin (USA) - Guvernér amerického státu Texas Rick Perry bude čelit obžalobě ze zneužití pravomoci. Dopustit se ho měl tím, že vyhrožoval odebráním financí úřadu prokurátora.

O obžalobě rozhodla v pátek velká porota, informovala agentura Reuters. Perry, který je často zmiňován jako jeden z možných republikánských kandidátů pro prezidentské volby v roce 2016, v sobotu obvinění ostře odmítl.

Foto: Reuters

Vyšetřování 63letého Perryho začalo loni poté, co guvernér zastavil financování prokurátorského úřadu v okrese Travis. Podle agentury Reuters to tehdy mnozí interpretovali jako snahu zbavit se tamní prokurátorky Rosemary Lehmbergové z Demokratické strany, která se přiznala k řízení pod vlivem alkoholu.

"Tato obžaloba není ničím jiným než zneužitím moci a nemohu dovolit a nedovolím, aby se to stalo," prohlásil Rick Perry.

Perry je nejdéle sloužícím guvernérem Texasu v historii, úřad zastává od roku 2000.

O prezidentský post se ucházel už v roce 2012, z republikánských primárek ale po sérii přešlapů odstoupil. Poškodila ho například debata, během níž si nemohl vzpomenout na to, který ze státních úřadů by chtěl zrušit.

 

Právě se děje

před 30 minutami

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

Na Náměstí nezávislosti v Minsku před budovou vlády se upálil člověk. Záběry zveřejnil zpravodajský portál tut.by. Zatím není znám motiv činu, muž podle prvních zpráv zemřel.

Zdroj: Zahraničí
před 42 minutami

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým.

Zdroj: ČTK
Další zprávy