Porota rozhodla, guvernér Texasu Perry bude obžalován

ČTK ČTK
16. 8. 2014 22:45
Někdejší kandidát na amerického prezidenta je obviněn ze zneužití pravomocí. Vyhrožoval prý úřadu prokurátora.
Rick Perry.
Rick Perry. | Foto: Reuters

Austin (USA) - Guvernér amerického státu Texas Rick Perry bude čelit obžalobě ze zneužití pravomoci. Dopustit se ho měl tím, že vyhrožoval odebráním financí úřadu prokurátora.

O obžalobě rozhodla v pátek velká porota, informovala agentura Reuters. Perry, který je často zmiňován jako jeden z možných republikánských kandidátů pro prezidentské volby v roce 2016, v sobotu obvinění ostře odmítl.

Foto: Reuters

Vyšetřování 63letého Perryho začalo loni poté, co guvernér zastavil financování prokurátorského úřadu v okrese Travis. Podle agentury Reuters to tehdy mnozí interpretovali jako snahu zbavit se tamní prokurátorky Rosemary Lehmbergové z Demokratické strany, která se přiznala k řízení pod vlivem alkoholu.

"Tato obžaloba není ničím jiným než zneužitím moci a nemohu dovolit a nedovolím, aby se to stalo," prohlásil Rick Perry.

Perry je nejdéle sloužícím guvernérem Texasu v historii, úřad zastává od roku 2000.

O prezidentský post se ucházel už v roce 2012, z republikánských primárek ale po sérii přešlapů odstoupil. Poškodila ho například debata, během níž si nemohl vzpomenout na to, který ze státních úřadů by chtěl zrušit.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Při útoku na severozápadě Kamerunu zemřelo 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti

Při útoku na vesnici Ntumbo na severozápadě Kamerunu přišlo o život alespoň 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti. S odvoláním na sdělení OSN o tom informoval zpravodajský server BBC. Útok se stal už v pátek a zatím se k němu nikdo nepřihlásil. Kamerunská vláda, která v regionu už několik let bojuje proti povstalcům, jakýkoli podíl na násilí odmítla.

James Nunan z Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) uvedl, že zavražděna byla mimo jiné těhotná žena a 14 dětí. Devíti z nich ještě nebylo ani pět let.

Hlavní opoziční strana Hnutí za obnovu Kamerunu (MRC) z útoku obvinila bezpečnostní složky a kamerunskou vládu. Kamerunská armáda obvinění odmítla.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Policie evakuuje desítky lidí z bytových domů kolem zábavního parku Mirakulum v Milovicích na Nymbursku, při výkopových pracích se našla letecká puma.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 19 minutami

V Brně se srazily dvě tramvaje, celkem pět zraněných

Pět lidí se zranilo při srážce dvou tramvají v Křížové ulici v Brně. Tři zranění skončili v nemocnici. Ulice je uzavřená, omezení se dotklo šesti linek městské hromadné dopravy, a to tramvajových 2, 5, 6 a autobusových 44, 82 a 84. V obou tramvajích cestovalo dohromady 200 lidí, řekl provozní ředitel brněnského dopravního podniku Jan Seitl. Dopravní podnik by podle něj chtěl obnovit provoz kolem 10:00. 

Další zprávy