Ukrajinci spílají prezidentovi. V nejhorší den našich dějin nemyslel na vojáky, ale na sebe, tvrdí

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
5. 4. 2016 19:10
Ukrajina bouří. Její prezident Petro Porošenko podle investigativních novinářů ukryl peníze do daňového ráje, aby co nejvíc vydělal. Navíc přesně v den, kdy zuřila bitva u Ilovajsku, ve které - podle oficiálních statistik - zemřelo přes 450 ukrajinských vojáků. A ještě něco Ukrajinci své hlavě státu vyčítají: že figuruje na stejném seznamu jako ruský prezident Vladimir Putin.
Foto: Reuters

Kyjev – Prezident Ukrajiny Petro Porošenko má co vysvětlovat. Jeho jméno se ocitlo na seznamu těch, kteří využívali daňové ráje, aby co nejvíc vydělali.

Fakt, že Porošenko figuruje v kauze takzvaných Panama Papers, vyvolal na Ukrajině rozruch. Po svém návratu z Japonska bude prezident vysvětlovat, jak to, že se svůj "sladký" byznys snažil ošetřit zrovna v době, kdy na východě Ukrajiny zuřily krvavé boje.

Kritici mu vyčítají, že zatímco lidem sliboval mír a blahobyt, staral se spíš o svou prosperitu.

"Reakce společnosti je prudce negativní. Právníci, které si Porošenko najal, ovšem tvrdí, že se žádných justičních přestupků nedopustil a jeho firma v daňovém ráji nepodnikala obchodní činnost," řekl Aktuálně.cz kyjevský novinář z listu Zerkalo tyžňa Serhij Rachmanin.

Veřejnost podle něj pobouřilo zejména to, že prezident využívání výhod offshorových společností před obyvateli země zatajil. A že založením firem v zahraničí porušoval ústavu, která hlavě státu kategoricky zakazuje jakoukoli podnikatelskou činnost.

Po boku Putina

"Není třeba vysvětlovat, že jde o pošramocenou pověst hlavy státu, jejíž firmy v daňovém ráji se nacházejí pod správou struktur spojených s aktivy prezidenta země agresora," popsal na Facebooku poslanec Mustafa Najem z prezidentovy frakce Blok Petra Porošenka, co dalšího lidem vadí.

Na to, že se Porošenko ocitl po boku přátel ruského prezidenta Vladimira Putina, poukazují i přední ukrajinští analytici a komentátoři. "Je směšné a ironické, že se dostal do největšího offshorového skandálu, ačkoli nepodnikl žádné obchodní operace. Není ani důležité, jestli něco porušil, nebo ne. V médiích se ocitl v jedné řadě s Putinem a dalšími upíry," upozornil na svém Facebooku ekonom Oleksij Sobolev.

Šéfredaktor internetového vydání Cenzor.net Jurij Butusov tvrdí, že prezident má zejména mravní problém. "Nebyl upřímný, když mluvil o tom, že se vzdal podnikatelské činnosti. Ukázalo se, že nejen pokračoval v podnikání, ale ani to řádně nepřihlásil v majetkovém přiznání. Za to nese politickou odpovědnost," uvedl pro televizi 112.ua.

"Rozruch, který zpráva na Ukrajině vzbudila, však není spojen ani tak s právními důsledky – škody státu fakticky nevznikly, neboť žádné prostředky do daňového ráje nepřevedl. Je to spíš těžká rána pro důvěru v  mocenské struktury," míní s tím, že to pro prezidenta automaticky nemusí znamenat konec kariéry v roli hlavy státu. "V závislosti na tom, jak bude reagovat, by mu to mohlo dokonce prospět," tvrdí Butusov.

Vliv na referendum

Prezident Porošenko se na sociálních sítích od aféry distancoval. Trvá na tom, že se na řízení firem, které se mu dosud nepodařilo prodat, nijak nepodílí.

Tvrdí dokonce, že je "první osobou, která na Ukrajině zaujala seriózní postoj k placení daní".

Experti nicméně upozorňují, že pokud nepředloží transparentní a důvěryhodné vysvětlení, skandál může uškodit celé Ukrajině. Projevit se to může už brzy – při středečním referendu o asociační dohodě EU s Ukrajinou v Nizozemsku.

Právě v Nizozemsku Porošenko na podzim 2014 zaregistroval jednu ze tří společností, které v majetkovém přiznání neuvedl. "Může to výrazně posílit převahu odpůrců asociace s Ukrajinou," uvedl ukrajinský politolog Vadim Karasjov pro agenturu UNN.

Podle Rachmanina "Panamské papíry" vztahy Ukrajiny se Západem ovlivní, ale jinak. "Bude to jen další trumf v rukou těch, kdo se v Evropské unii zasazují o zrušení sankcí vůči Rusku," řekl Aktuálně.cz.

Tragická shoda data

"Sám prezident na demisi ani nepomýšlí. Žádný státní orgán přitom nemá kompetenci k tomu, aby vyšetřoval záležitosti ve vztahu k prezidentovi. Nelze ho ani sesadit prostřednictvím tzv. impeachmentu – neexistuje zákon, který by reguloval proceduru odstavení prezidenta od moci či vzniku zvláštních vyšetřovacích komisí, jejichž vytvoření se někteří politici dožadují," zdůrazňuje Serhij Rachmanin.

Ústava sice prezidentovi podnikání zakazuje, ale neobsahuje mechanismus odpovědnosti za něj. V parlamentu navíc podle něj není dostatek hlasů, které by kroky proti hlavě státu podpořily.

Porošenkovi se vymstilo, že jedna z jeho offshorových firem byla registrována zrovna v den, kdy vrcholila operace v Ilovajsku. Zemřelo při ní nejvíc ukrajinských bojovníků od začátku ozbrojených střetů.

"Dosud nechápeme, proč se aktivní fáze přestavby Porošenkovy cukrářské korporace shodovala s tragickými událostmi nových ukrajinských dějin. Nevíme také, zda to hlavě státu nepřekáželo ve vykonávání jejích funkcí. Je nicméně zjevné, že se v těchto událostech prolínají paralely: (Příběh) Ukrajinců, kteří vlastními životy bránili Ukrajinu, a prezidenta, který v této době vymýšlel sofistikovaná finanční schémata, aby tomuto státu nemusel platit daně,“ konstatuje novinářka Anna Babinec ve filmu Dvojí život prezidenta.

Autoři filmu citují bojovníka z praporu Donbas Anatolije Vinohrodského. Ten tvrdí, že prezident nereagoval na volání o pomoc vojáků, kteří umírali a zůstávali na bitevním poli.

Podle oficiálních statistik v Ilovajsku zahynulo přes 450 lidí. 

 

Právě se děje

Další zprávy