Ukrajinský prezident Porošenko vydělal na dividendách skoro půl miliardy korun

ČTK ČTK
27. 12. 2018 11:56
Ukrajinský prezident Petro Porošenko obdržel 556,7 milionu hřiven (asi 461,3 milionu Kč) jako dividendy z čokoládovny Rošen (v zahraničí se o uvádí jako Roshen) a dalšího majetku, který svěřil do správy švýcarské skupině Rothschild Trust. Z této sumy bude skoro 60 milionů hřiven zaplaceno na daních do státního rozpočtu. Ve čtvrtek to uvedla prezidentská kancelář.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko. | Foto: Reuters

"Toto řešení bylo přijato v souladu s dohodou z roku 2016, která Porošenka připravila o veškeré právo podílet se na řízení Roshen. Cílem prvního dohody svého druhu na Ukrajině je zajistit oddělení podnikání od politiky při dodržení nejlepších světových standardů," uvedla kancelář podle agentury Interfax-Ukrajina.

Prezidentská kancelář dodala, že Porošenko daně z dividend zaplatí v zákonem stanovené lhůtě, a samy dividendy poslouží k popularizaci myšlenek ukrajinské státnosti, euroatlantické integrace, vytvoření národní pravoslavné církve a k rozvoji ukrajinštiny.

"Na politickou reklamu Porošenko utrácí vlastní prostředky, na rozdíl od mnoha jiných politiků, kteří čerpají z rozpočtu, anebo vůbec nedokážou objasnit, z jakých zdrojů peníze získali," zdůraznila kancelář a dodala, že část Porošenkových peněz pomáhá charitě.

Na dobročinnost a obranu země prezident a jeho firmy v letech 2014 až 2018 vynaložili více než 1,2 miliardy hřiven. Příjemci byla mimo jiné dětská nemocnice či onkologický ústav. Kromě toho Roshen na daních, odvodech a clech odvedl během tohoto období 8,2 miliardy hřiven, dodal Interfax.

Porošenko předal čokoládovnu svěřenskému fondu poté, co na ni nedokázal najít kupce. Loni v létě uzavřel pobočku Roshen v ruském Lipecku.

Průzkumy Porošenka nefavorizují 

Ani listopadové vyhlášení válečného stavu ale nepomohlo Porošenkovi výrazně posílit pozice před prezidentskými volbami na konci března, upozornil ve čtvrtek ruský list Kommersant s odvoláním na průzkum společnosti Rejting.

Podle listu vede žebříček favoritů nadále vede bývalá premiérka Julija Tymošenková s podporou téměř 21 procent dotázaných, zatímco Porošenko je s jedenáctiprocentní podporou na třetí příčce. Mezi političku a politika se vklínil herec Volodymyr Zelenskyj. Porošenko nicméně vede v "antiratingu": polovina Ukrajinců pro něj nehodlá hlasovat za žádných okolností.

Politologové nicméně předpovídají, že do druhého kola prezidentských voleb postoupí kromě Tymošenkové právě Porošenko, a to i díky bodům, které mu ještě může přinést vytvoření ukrajinské církve.

Video: Putin chce dělat problémy a udržovat konflikt, je to opotřebovávací válka, říká Novák ke konfliktu v Azovském moři 

Rusko posiluje svoje vojenské i námořní síly v oblasti, Putin Ukrajincům nikdy nepromine, že chtějí jít vlastní cestou, vyhovuje mu udržovat konflikt | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy