Ukrajinský prezident Porošenko vydělal na dividendách skoro půl miliardy korun

ČTK ČTK
27. 12. 2018 11:56
Ukrajinský prezident Petro Porošenko obdržel 556,7 milionu hřiven (asi 461,3 milionu Kč) jako dividendy z čokoládovny Rošen (v zahraničí se o uvádí jako Roshen) a dalšího majetku, který svěřil do správy švýcarské skupině Rothschild Trust. Z této sumy bude skoro 60 milionů hřiven zaplaceno na daních do státního rozpočtu. Ve čtvrtek to uvedla prezidentská kancelář.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko. | Foto: Reuters

"Toto řešení bylo přijato v souladu s dohodou z roku 2016, která Porošenka připravila o veškeré právo podílet se na řízení Roshen. Cílem prvního dohody svého druhu na Ukrajině je zajistit oddělení podnikání od politiky při dodržení nejlepších světových standardů," uvedla kancelář podle agentury Interfax-Ukrajina.

Prezidentská kancelář dodala, že Porošenko daně z dividend zaplatí v zákonem stanovené lhůtě, a samy dividendy poslouží k popularizaci myšlenek ukrajinské státnosti, euroatlantické integrace, vytvoření národní pravoslavné církve a k rozvoji ukrajinštiny.

"Na politickou reklamu Porošenko utrácí vlastní prostředky, na rozdíl od mnoha jiných politiků, kteří čerpají z rozpočtu, anebo vůbec nedokážou objasnit, z jakých zdrojů peníze získali," zdůraznila kancelář a dodala, že část Porošenkových peněz pomáhá charitě.

Na dobročinnost a obranu země prezident a jeho firmy v letech 2014 až 2018 vynaložili více než 1,2 miliardy hřiven. Příjemci byla mimo jiné dětská nemocnice či onkologický ústav. Kromě toho Roshen na daních, odvodech a clech odvedl během tohoto období 8,2 miliardy hřiven, dodal Interfax.

Porošenko předal čokoládovnu svěřenskému fondu poté, co na ni nedokázal najít kupce. Loni v létě uzavřel pobočku Roshen v ruském Lipecku.

Průzkumy Porošenka nefavorizují 

Ani listopadové vyhlášení válečného stavu ale nepomohlo Porošenkovi výrazně posílit pozice před prezidentskými volbami na konci března, upozornil ve čtvrtek ruský list Kommersant s odvoláním na průzkum společnosti Rejting.

Podle listu vede žebříček favoritů nadále vede bývalá premiérka Julija Tymošenková s podporou téměř 21 procent dotázaných, zatímco Porošenko je s jedenáctiprocentní podporou na třetí příčce. Mezi političku a politika se vklínil herec Volodymyr Zelenskyj. Porošenko nicméně vede v "antiratingu": polovina Ukrajinců pro něj nehodlá hlasovat za žádných okolností.

Politologové nicméně předpovídají, že do druhého kola prezidentských voleb postoupí kromě Tymošenkové právě Porošenko, a to i díky bodům, které mu ještě může přinést vytvoření ukrajinské církve.

Video: Putin chce dělat problémy a udržovat konflikt, je to opotřebovávací válka, říká Novák ke konfliktu v Azovském moři 

Rusko posiluje svoje vojenské i námořní síly v oblasti, Putin Ukrajincům nikdy nepromine, že chtějí jít vlastní cestou, vyhovuje mu udržovat konflikt | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

ČEZ nabere do Temelína kolem 100 nových zaměstnanců

ČEZ letos přijme do jaderné elektrárny Temelín asi 100 lidí. Potřebuje je na různá místa v provozu i jako operátory. Fluktuace v Temelíně je jedno procento, jde hlavně o generační obměnu. Při hledání nových pracovníků pomáhá elektrárně spolupráce s technickými vysokými školami. Temelín přijme zaměstnance do provozu, na pozice spjaté s bezpečností, řízením techniky, péčí o zařízení, IT i nové operátory. "Budeme pokračovat ve standardní generační obměně a ve vykrývání běžných personálních potřeb, což znamená nábor téměř stovky nových lidí," řekl mluvčí. Fluktuace v Temelíně, který má 1288 zaměstnanců, je nízká. Z elektrárny dobrovolně ročně odejde pár lidí, asi procento ze všech zaměstnanců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy