Porošenko: Na východě Ukrajiny je 60 000 vojáků vládních sil

ČTK ČTK
27. 6. 2015 15:22
Ukrajinské ozbrojené síly zdvojnásobily počet vojáků zapojených do protipovstalecké operace na východě země. Armáda i proruští separatisté mezitím hlásí pokračování střetů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kyjev - Ukrajinské ozbrojené síly zdvojnásobily počet vojáků zapojených do protipovstalecké operace na východě země. Podle agentury Ukrinform to oznámil prezident Petro Porošenko v rozhovoru, který poskytl televizní stanici Inter.

Armáda i proruští separatisté mezitím hlásí pokračování střetů, které si podle zpráv z Kyjeva za uplynulých 24 hodin vyžádaly život jednoho civilisty a zranění pěti vojáků.

"Do dnešního dne jsme zvýšili početní stav našich ozbrojených sil v zóně protiteroristické (protipovstalecké) operace na 60 tisíc vojáků," prohlásil Porošenko. Jde tedy o zdvojnásobení počtu vládních vojáků na východě země, protože, jak prezident dodal, jich tam doposud bylo maximálně do 30 tisíc.

Agentura DPA k tomu poznamenala, že podle vládních údajů stojí v Donbasu proti ukrajinské armádě a národní gardě kolem 40 tisíc povstalců podporovaných Ruskem.

Rebelové používají zakázané zbraně

I dnes se obě strany obvinily z neustávajícího porušování příměří, které bylo dojednáno v Minsku a vstoupilo v platnost 15. února. Armádní mluvčí Andrij Lysenko v Kyjevě řekl, že střety si od pátku u vládních sil nevyžádaly mrtvé, ale pět vojáků utrpělo zranění. Téměř nepřetržitě, dnem i nocí, podle něj probíhají boje v oblasti měst Marjinka a Avdijivka v Doněcké oblasti, kde rebelové používají i zakázané těžké zbraně.

Luhanský gubernátor loajální Kyjevu Hennadij Moskal v sobotu na svém webu napsal, že vzbouřenci celou noc z pátku na dnešek ostřelovali z ručních zbraní, ale také minomety a protitankovými řízenými střelami obec Stanycja Luhanska, která leží na předměstí Luhansku, jedné ze separatistických bašt. O život přitom přišla jedna žena.

O neustálém porušování příměří, ovšem vládními silami, informují rovněž proruští povstalci. Za uplynulých 24 hodin těchto případů jen v samozvané Doněcké lidové republice prý zaznamenali 46 a "protivník opět použil těžké zbraně", napsala ruská agentura TASS s odvoláním na doněcké "ministerstvo obrany".

Podle tohoto zdroje se pod palbu dostala zejména čtvrť Doněcka blízko letiště a města Horlivka a Jasynuvata.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy