Půl milionu předávkovaných. Gigant McKinsey zaplatí v opioidové kauze obří pokutu

ČTK ČTK
5. 2. 2021 8:34
Prestižní poradenská společnost McKinsey zaplatí 573 milionů dolarů (12,4 miliardy Kč), aby urovnala obvinění, že poskytováním marketingových rad farmaceutickým podnikům, včetně firmy Purdue Pharma, přispěla ke vzniku takzvané opioidové krize ve Spojených státech.
Foto: Shutterstock

Informovali o tom generální prokurátoři několika amerických států.

"Byli součástí systému, který v Americe ničil životy a rodiny," prohlásil generální prokurátor státu Kalifornie Xavier Becerra. "Dnes jsme firmu McKinsey pohnali k zodpovědnosti," dodal.

Nadměrné používání opioidů v USA podle vlády vedlo v letech 1999 až 2018 ke 450 000 úmrtí v důsledku předávkování, uvedla agentura Reuters.

McKinsey v rámci dohody o urovnání poskytne velké množství interních dokumentů, které obsahují podrobnosti o její činnosti pro společnost Purdue Pharma a další výrobce léků.

"Tvrdíme, že společnost McKinsey pomáhala vyvíjet a propagovat mechanismy, které vedly k nadměrnému předepisování léku proti bolesti OxyContin od firmy Purdue," uvedl generální prokurátor státu Severní Karolína Josh Stein.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Zelení jsou v průzkumu nejsilnější německou stranou, strana Merkelové ztrácí

Zelení se po nominaci spolupředsedkyně Annaleny Baerbockové kandidátkou na kancléřku stali jasně nejsilnější politickou stranou v Německu. Hlas by jim podle aktuálního průzkumu Trendbarometer televize RTL dalo 28 procent voličů. Vládní konzervativní unie CDU/CSU dosluhující kancléřky Angely Merkelové, která byla dosud vůdčí parlamentní silou, se propadla na druhé místo s 21 procenty hlasů.

Ještě před týdnem unie v tomto průzkumu vedla, nyní si ale pohoršila o sedm procentních bodů. Koalici CDU/CSU tak po rozhodnutí, že kancléřským kandidátem bude předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) Armin Laschet, čeká úkol získat zpět důvěru voličů. Čas mají do 26. září, kdy Němci vyberou nové složení Spolkového sněmu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy