Poradci McCaina odstoupili. Lobbovali za barmskou juntu

gaz
12. 5. 2008 11:56
V Barmě přistálo první americké letadlo s pomocí
Zásilka s pomocí od Američanů přistála v Barmě.
Zásilka s pomocí od Američanů přistála v Barmě. | Foto: Reuters

Rangún/Washington - Ve stejné době, kdy barmské úřady povolily prvnímu z letadel USA s humanitární pomocí přeletět hranice Barmy, rezignovali dva poradci republikánského kandidáta na prezidenta Johna McCaina. Kvůli napojení na tamější juntu.

Douglas Goodyear a Doug Davenport pracovali pro firmu DCI, která byla roku 2002 najata, aby se pokusila zlepšit obraz barmské junty ve Spojených státech a aby nastartovala dialog mezi oběma administrativami. Informovala o tom agentura Bloomberg.

Kvůli masivnímu porušování lidských práv v Barmě jsou vztahy mezi oběma zeměmi dlouhodobě na bodu mrazu.

V Barmě čekají na pomoc statisíce lidí. Než se k nim dostane, mohlo by být pozdě.
V Barmě čekají na pomoc statisíce lidí. Než se k nim dostane, mohlo by být pozdě. | Foto: Reuters

Goodyear v rozhovoru pro časopis Newsweek vysvětloval, že DCI pracovala pro barmskou vojenskou vládu pouze krátce. A že i jemu přijde současný postoj junty k následkům hurikánu Nargis "hanebný".

1,5 milionu v nebezpečí

Nové oficiální odhady obětí největší přírodní katastrofy od asijské tsunami hovoří o více než 28 tisících mrtvých, dalších více než 30 tisíc se pohřešuje. Humanitární organizace se však bojí, že skutečný počet bude mnohem vyšší.

Mezinárodní společenství juntu tvrdě kritizuje za to, že zahraničním organizacím, distribuujícím pomoc trpícím Barmáncům, dovoluje pracovat v zemi jen velmi omezeně. Raději by veškeré zásilky rozvážela sama, na což ale nemá technické zázemí.

Experti tvrdí, že dalších 1,5 milionu Barmánců je ohroženo. Bojí se, že generálové svým váháním ztratili příliš mnoho času a v postižených oblastech již mohou propukat epidemie infekčních onemocnění, zejména ze znečištěné vody.

Pomoc se zatím údajně dostala k méně než jedné třetině těch, kteří se bez ní neobejdou. Lidé potřebují zejména vodu, jídlo, léky a provizorní příbytky.

Junta ustupuje, ale příliš pomalu

Podle dostupných zpráv však junta začíná pod tíhou tlaku pomalu ustupovat.

Po více než týdnu vyjednávání v pondělí v hlavním městě Rangúnu poprvé přistálo americké letadlo s humanitární pomocí.

Na stejný den je naplánován také přílet tří strojů organizace Lékaři bez hranic. Další dvě letadla USA mají dorazit v úterý.

Podle agentury Press Association Američané humanitární zásilku po přistání v Rangúnu předali barmským vojákům.

Další zásilky se do země dostaly přes víkend. Mnoho humanitárních pracovníků však stále čeká v sousedním Thajsku na udělení víz.

"Přírodní pohroma se mění v humanitární katastrofu opravdu epických rozměrů. I kvůli tomu, o čem mluvím jako o zlovolné nedbalosti barmského režimu," shrnul pro BBC britský ministr zahraničí David Milliband.

O víkendu se junta místo koordinace pomoci soustředila na pořádání referenda o budoucí ústavě země.

Čtěte také:
Zdecimovaná Barma rozhoduje v klíčovém referendu
Nová ústava pro Barmu? Pořád stejná písnička

 

Právě se děje

Další zprávy