Pořadatelé ZOH z Jižní Koreje už mají olympijský oheň. Hry ale budou ve stínu jaderné hrozby

ČTK ČTK
31. 10. 2017 12:36
Pořadatelé zimních olympijských her z jihokorejského Pchojngčchangu v úterý převzali pochodeň s olympijským ohněm. Ten čeká 100 dní dlouhá cesta po Jižní Koreji. Pochodeň, která byla slavnostně zažehnuta 24. října ve starověké Olympii, nejdřív týden putovala po Řecku.
Předání olympijského ohně v řeckých Aténách.
Předání olympijského ohně v řeckých Aténách. | Foto: Reuters

Atény - Při devadesátiminutovém ceremoniálu na Panathénském stadionu v řeckých Aténách, na kterém se v roce 1896 konaly první novodobé olympijské hry, převzal symbolickou pochodeň šéf jihokorejského organizačního výboru I Hi-pom.

Cesta olympijského ohně napříč pořadatelskou zemí začne 1. listopadu. Než dorazí do jihokorejského hlavního města Pchjongčchangu, absolvuje symbolickou vzdálenost 2018 kilometrů.

Pochodeň ponese postupně 7500 lidí, poslední člen štafety tradičně zůstává tajemstvím.

Zimní olympijské hry v Jižní Koreji začnou 9. února 2018. Bude nad nimi ale viset stín jaderných hrozeb z totalitní KLDR. Ta opakovaně hrozí svému jižnímu sousedovi a USA raketovými útoky.

Při jejích utajených jaderných testech přitom pravděpodobně umírají lidé.  

Podle japonské televize Asahi se po šesté severokorejské jaderné zkoušce letos v září propadl v testovací lokalitě tunel. Přitom možná zahynulo více než 200 lidí.

Asahi to uvedla s odvoláním na nejmenované zdroje obeznámené se situací.

Prvním kolapsem tunelu, k němuž došlo kolem 10. září, bylo zasaženo asi 100 dělníků. Druhý propad nastal při záchranné operaci a je možné, že celková bilance překonala 200 obětí.

Jižní Korea uspořádala raketové cvičení. Reaguje tak na severokorejskou zkoušku vodíkové bomby. Soul simuloval útok na oblast, kde se test uskutečnil. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 49 minutami

Policisté pátrají po muži, který v Praze osahával mladu ženu, hrozí mu pět let vězení

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Telefonující ženu napadl dosud neznámý muž v pondělí 20. září kolem 07:00 na Novém Městě. Poté co se k ní zezadu přiblížil, políbil ji na krk a začal osahávat na hýždích. "I přes opakovaný nesouhlas ženy nepřestal a v osahávání mlčky pokračoval několik desítek vteřin," popsal Rybanský. Napadená žena se dala na útěk a před útočníkem se schovala v recepci blízkého hotelu, odkud zavolal policii.

Kriminalistům se podařilo získat záběry podezřelého. Je přibližně 175 centimetrů vysoký, má štíhlou postavu, krátce střižené vlasy a modré oči. V době činu měl na sobě černou mikinu s kapucí a červeným nápisem MC MXCIX, černé tepláky a tmavomodré boty Nike.

Mužovu totožnost zatím policisté neznají. "Pokud ho poznáváte, kontaktujte linku 158," vyzval veřejnost policejní mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy