Pořadatelé letošní Eurovize ve Švédsku zakázali vlajky Baskicka, Palestiny nebo Islámského státu

ČTK ČTK
29. 4. 2016 6:47
Na seznamu je celkem devět vlajek včetně Kosova a Severního Kypru, který uznává jen Turecko. Baskická koalice EH Bildu, která má poslance i v Evropském parlamentu, už podle španělského rozhlasu požádala o vysvětlení velvyslanectví Švédska. Eurovize je pěvecká soutěž, jejíž finále se letos koná 14. května ve Stockholmu. Koná se každý rok a v řadě evropských zemí je mimořádně sledovaná a populární. Loňský ročník přitáhl k televizním obrazovkám 197 milionů diváků z celého kontinentu. V Česku ale velký zájem nevyvolává. Letos bude Česko v soutěži reprezentovat zpěvačka Gabriela Gunčíková.
Před dvěma lety vyhrál Eurovizi Rakušan Thomas Neuwirth coby vousatá zpěvačka Conchita Wurst.
Před dvěma lety vyhrál Eurovizi Rakušan Thomas Neuwirth coby vousatá zpěvačka Conchita Wurst. | Foto: Reuters

Stockholm - Pořadatelé pěvecké soutěže Eurovize (Eurovision Song Contest), jejíž finále se letos koná ve Stockholmu 14. května, zakázali během přehlídky používání některých vlajek. Konkrétně uvedli devět vlajek, včetně vlajky Kosova, Baskicka, Palestiny, Severního Kypru či teroristické organizace Islámský stát. Informovala o tom španělská rozhlasová stanice Cadena Ser.

Podle španělského rozhlasu již baskická koalice EH Bildu, která má poslance i v Evropském parlamentu, požádala o vysvětlení velvyslanectví Švédska, které letos hudební soutěž pořádá. Červenobílozelená baskická vlajka, známá jako "ikurriňa", je národním symbolem Baskicka, které je autonomní oblastí Španělska s vlastním regionálním parlamentem i vládou.

Kosovo vyhlásilo nezávislost na Srbsku v roce 2008 a dosud ho uznala více než stovka států světa, včetně 23 zemí EU (i ČR). Stejně jako Stát Palestina uznává více než stovka zemí světa. Severní Kypr za samostatnou republiku považuje jen Turecko.

V tiskovém prohlášení nazvaném Oficiální vlajková politika popsali pořadatelé, jak velké smí být vlajky a transparenty či které vlajky jsou žádané a nežádoucí. Preferované jsou národní vlajky 42 účastnických zemí a států, které se soutěže zúčastnily v nedávné době. Povolené jsou vlajky členských zemí OSN.

Tolerované budou duhové vlajky (symbol hnutí homosexuálů či pacifistů) a vlajka EU, pokud nebudou použity k politické propagaci. Organizátoři požádali návštěvníky, aby respektovali nepolitický charakter soutěže.

Soutěž Eurovize se koná každý rok a v řadě evropských zemí je mimořádně sledovaná a populární. Loňský ročník přitáhl k televizním obrazovkám 197 milionů diváků z celého kontinentu. V Česku ale velký zájem nevyvolává, což bylo v minulosti důvodem, proč se ČR několikrát soutěže neúčastnila.

Letos bude Česko v této soutěži reprezentovat zpěvačka Gabriela Gunčíková. Již dříve se zúčastnila například skupina Kabát, Gipsy.cz, zpěvačka Tereza Kerndlová nebo loni Marta Jandová a Václav "Noid" Bárta. Už v roce 1968 se soutěže, tehdy nazývané Velká cena Eurovize, zúčastnil Karel Gott, ale jako reprezentant Rakouska.

 

Právě se děje

před 23 minutami

ČSÚ zatím dostal ve sčítání lidu přes 4,3 milionu formulářů. Končí v úterý

Český statistický úřad (ČSÚ) dosud obdržel více než 4,3 milionu formulářů ke sčítání lidu. Z toho bylo 3,9 milionu elektronických a 440 000 listinných. Dalších 640 000 listinných formulářů je stále v domácnostech. V neděli o tom informovala mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Sčítání končí v úterý.

Do úterní půlnoci lze využít elektronický formulář na webu scitani.cz nebo mobilní aplikaci Sčítání21. Do úterý je také možné si na kontaktních místech vyzvednout listinný sčítací formulář a odpovědní obálku. Vyplněný formulář v obálce mohou lidé vhodit do poštovní schránky nebo odevzdat na kterékoliv pobočce České pošty, případně na krajské správě ČSÚ.

Mluvčí již dříve uvedla, že je obtížné stanovit, od kolika lidí statistici údaje už dostali a kolik jim je ještě musí zaslat. Formulář se vyplňuje za domácnost. Česko má 10,7 milionu obyvatel. Podle statistik o příjmech a životních podmínkách má domácnost v průměru 2,34 členů. Při zohlednění tohoto počtu by tedy ve sčítání informace o sobě a svém bydlení poskytlo už zhruba 10,2 milionu osob a formulář by mělo vyplnit a poslat ještě asi půl milionu lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy