Debaty o czexitu nás ohrožují, jsme pevnou součástí Západu, řekl Babiš velvyslancům

Helena Truchlá Helena Truchlá
Aktualizováno 27. 8. 2018 11:35
Andrej Babiš také znovu odmítl kvóty na přerozdělování migrantů. "Pokud mluvím o tom, že nechci přijmout ani jednoho migranta, tak to je určitý symbol," řekl.
Není pravda, že bychom nebyli proevropští. Potřebujeme reformu Evropské unie, premiér Andrej Babiš. | Video: DVTV

Praha - Odchod Česka z Evropské unie by ohrozil budoucnost země, řekl v pondělí na výroční poradě velvyslanců premiér Andrej Babiš (ANO). Připomněl ekonomický význam unie pro Česko.

"Jsme pevnou součástí Západu, jsme členy EU a jsme spojencem v rámci NATO a to nikdo nemůže zpochybnit," řekl Babiš. "Pokud někdo mluví o czexitu, ohrožuje naši budoucnost," dodal.

Zároveň je ale EU podle něj zralá na reformu. Vrátit by se měla ke své podstatě bezpečného a prosperujícího kontinentu, založeného na společném vnitřním trhu. "Stále máme bariéry pro naše firmy a pro naše zaměstnance," myslí si Babiš.

Velkou část svého projevu premiér věnoval také tématu migrace, které podle něj bude dominovat blížícím se volbám do Evropského parlamentu. Ty se konají na konci května 2019. Babiš v projevu jednoznačně odmítl kvóty na přerozdělování migrantů mezi členské země unie. "Pokud mluvím o tom, že nechci přijmout ani jednoho migranta, tak to je určitý symbol," řekl.

Podle něj je potřeba hledat celoevropské řešení. To podle něj spočívá v hledání dohody o vracení uprchlíků se severoafrickými státy po vzoru smlouvy, kterou EU uzavřela s Tureckem a která omezila proud migrantů po takzvané balkánské cestě.

Nejsme protievropští

"Evropa musí zachránit svou identitu a civilizaci," domnívá se Babiš, který zároveň slíbil, že česká zahraniční politika bude aktivnější než dosud. "Budeme navrhovat řešení, ne jenom kritizovat," řekl premiér. 

Podle něj není pravda, že by Česká republika byla málo proevropská. "Když mluvím o tom, že chceme prosazovat naše české národní zájmy, tak to není nic protievropského," řekl Babiš.

Evropská debata by se podle Babiše měla soustředit i na jiné oblasti, než je eurozóna a problém společné měny. Unie by si měla podle něj definovat hranice sdíleného prostoru, který bude bránit. Naznačil, že do něj nepatří země západního Balkánu.

Pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) dodal, že česká zahraniční politika se bude více zaměřovat na oblast afrického Sahelu, tedy na země jako Mauritánie, Niger, Mali, Súdán nebo Etiopie, a další. Kromě účasti na vojenských misích a poskytování cílené humanitární pomoci chce ministerstvo zřídit ambasádu v Bamaku, hlavním městě Mali.

"Takové rozhodnutí je v souladu s Koncepcí české zahraniční politiky z roku 2015," uvádí k tomu Josef Kučera, spolupracovník Asociace pro mezinárodní otázky. "Sahelská 'G5', neboli pět států této oblasti, jsou pro Českou republiku zeměmi bezpečnostního zájmu, a otevření zastupitelského úřadu v nestabilním regionu je logický krok," myslí si Kučera.

V Mali jsou od roku 2012 umístění čeští vojáci, a obě země pojí dlouhodobé historické vazby. Kromě ambasády v Bamaku Česká republika v červnu otevřela také honorární konzulát v sousední Burkině Faso, připomíná Kučera.

Premiér Babiš dále kritizoval, že návrh unijního rozpočtu nezohledňuje odchod Velké Británie z EU. Ačkoliv obrana vnějších hranic má podle něj být prioritou, nelíbí se mu ani plánované zvýšení nákladů na fungování Frontexu, evropské pohraniční stráže. Hodlá o něm jednat s italským premiérem Giuseppem Contem během své úterní návštěvy této jihoevropské země. 

Kromě EU Babiš mluvil i o závazcích České republiky v rámci Severoatlantické aliance. Podle něj by se při debatě o výši příspěvků na obranu nemělo přihlížet pouze k podílu těchto výdajů na HDP, ale i k jejich absolutní výši. Osobně to prý řekl i na summitu aliance letos v červenci americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi.

Kdo bude novým šéfem diplomacie?

Babiš v pondělí zamíří z Prahy do Lán, kde poobědvá s prezidentem Milošem Zemanem. Během schůzky by se mohli věnovat i otázce obsazení postu ministra zahraničí, který prozatím vykonává v pověření vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček.

Zeman před časem odmítl jmenovat sociálnědemokratického kandidáta Miroslava Pocheho, který oficiálně zůstává jediným kandidátem ČSSD a na ministerstvu zahraničí působí jako náměstek. Situaci chce řešit v závěru týdne předsednictvo strany. Poche seděl během následujícího Hamáčkova proslovu před velvyslanci vedle řečnického pultu, na jednom z vyvýšených míst.

Porada velvyslanců se koná tradičně poslední srpnový týden. Ve středu se čeští diplomaté setkají s prezidentem, který je přijme na Pražském hradě. 

Video: Premiér Babiš hovořil před českými velvyslanci. 

Není pravda, že bychom nebyli proevropští. Potřebujeme reformu Evropské unie, premiér Andrej Babiš. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 13 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy