Debaty o czexitu nás ohrožují, jsme pevnou součástí Západu, řekl Babiš velvyslancům

Helena Truchlá Helena Truchlá
Aktualizováno 27. 8. 2018 11:35
Andrej Babiš také znovu odmítl kvóty na přerozdělování migrantů. "Pokud mluvím o tom, že nechci přijmout ani jednoho migranta, tak to je určitý symbol," řekl.
Není pravda, že bychom nebyli proevropští. Potřebujeme reformu Evropské unie, premiér Andrej Babiš. | Video: DVTV

Praha - Odchod Česka z Evropské unie by ohrozil budoucnost země, řekl v pondělí na výroční poradě velvyslanců premiér Andrej Babiš (ANO). Připomněl ekonomický význam unie pro Česko.

"Jsme pevnou součástí Západu, jsme členy EU a jsme spojencem v rámci NATO a to nikdo nemůže zpochybnit," řekl Babiš. "Pokud někdo mluví o czexitu, ohrožuje naši budoucnost," dodal.

Zároveň je ale EU podle něj zralá na reformu. Vrátit by se měla ke své podstatě bezpečného a prosperujícího kontinentu, založeného na společném vnitřním trhu. "Stále máme bariéry pro naše firmy a pro naše zaměstnance," myslí si Babiš.

Velkou část svého projevu premiér věnoval také tématu migrace, které podle něj bude dominovat blížícím se volbám do Evropského parlamentu. Ty se konají na konci května 2019. Babiš v projevu jednoznačně odmítl kvóty na přerozdělování migrantů mezi členské země unie. "Pokud mluvím o tom, že nechci přijmout ani jednoho migranta, tak to je určitý symbol," řekl.

Podle něj je potřeba hledat celoevropské řešení. To podle něj spočívá v hledání dohody o vracení uprchlíků se severoafrickými státy po vzoru smlouvy, kterou EU uzavřela s Tureckem a která omezila proud migrantů po takzvané balkánské cestě.

Nejsme protievropští

"Evropa musí zachránit svou identitu a civilizaci," domnívá se Babiš, který zároveň slíbil, že česká zahraniční politika bude aktivnější než dosud. "Budeme navrhovat řešení, ne jenom kritizovat," řekl premiér. 

Podle něj není pravda, že by Česká republika byla málo proevropská. "Když mluvím o tom, že chceme prosazovat naše české národní zájmy, tak to není nic protievropského," řekl Babiš.

Evropská debata by se podle Babiše měla soustředit i na jiné oblasti, než je eurozóna a problém společné měny. Unie by si měla podle něj definovat hranice sdíleného prostoru, který bude bránit. Naznačil, že do něj nepatří země západního Balkánu.

Pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) dodal, že česká zahraniční politika se bude více zaměřovat na oblast afrického Sahelu, tedy na země jako Mauritánie, Niger, Mali, Súdán nebo Etiopie, a další. Kromě účasti na vojenských misích a poskytování cílené humanitární pomoci chce ministerstvo zřídit ambasádu v Bamaku, hlavním městě Mali.

"Takové rozhodnutí je v souladu s Koncepcí české zahraniční politiky z roku 2015," uvádí k tomu Josef Kučera, spolupracovník Asociace pro mezinárodní otázky. "Sahelská 'G5', neboli pět států této oblasti, jsou pro Českou republiku zeměmi bezpečnostního zájmu, a otevření zastupitelského úřadu v nestabilním regionu je logický krok," myslí si Kučera.

V Mali jsou od roku 2012 umístění čeští vojáci, a obě země pojí dlouhodobé historické vazby. Kromě ambasády v Bamaku Česká republika v červnu otevřela také honorární konzulát v sousední Burkině Faso, připomíná Kučera.

Premiér Babiš dále kritizoval, že návrh unijního rozpočtu nezohledňuje odchod Velké Británie z EU. Ačkoliv obrana vnějších hranic má podle něj být prioritou, nelíbí se mu ani plánované zvýšení nákladů na fungování Frontexu, evropské pohraniční stráže. Hodlá o něm jednat s italským premiérem Giuseppem Contem během své úterní návštěvy této jihoevropské země. 

Kromě EU Babiš mluvil i o závazcích České republiky v rámci Severoatlantické aliance. Podle něj by se při debatě o výši příspěvků na obranu nemělo přihlížet pouze k podílu těchto výdajů na HDP, ale i k jejich absolutní výši. Osobně to prý řekl i na summitu aliance letos v červenci americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi.

Kdo bude novým šéfem diplomacie?

Babiš v pondělí zamíří z Prahy do Lán, kde poobědvá s prezidentem Milošem Zemanem. Během schůzky by se mohli věnovat i otázce obsazení postu ministra zahraničí, který prozatím vykonává v pověření vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček.

Zeman před časem odmítl jmenovat sociálnědemokratického kandidáta Miroslava Pocheho, který oficiálně zůstává jediným kandidátem ČSSD a na ministerstvu zahraničí působí jako náměstek. Situaci chce řešit v závěru týdne předsednictvo strany. Poche seděl během následujícího Hamáčkova proslovu před velvyslanci vedle řečnického pultu, na jednom z vyvýšených míst.

Porada velvyslanců se koná tradičně poslední srpnový týden. Ve středu se čeští diplomaté setkají s prezidentem, který je přijme na Pražském hradě. 

Video: Premiér Babiš hovořil před českými velvyslanci. 

Není pravda, že bychom nebyli proevropští. Potřebujeme reformu Evropské unie, premiér Andrej Babiš. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy