Nizozemci řekli "stop" populismu, raduje se premiér. Wildersovi nepomohl ani doping od Trumpa

Ondřej Houska Ondřej Houska
Aktualizováno 16. 3. 2017 10:49
Ve středečních parlamentních volbách v Nizozemsku zvítězili s jasným náskokem liberálové současného premiéra Marka Rutteho. Krajně pravicový Geert Wilders je s velkým odstupem druhý. Wilders dosáhl na podobný výsledek jako za posledních 10 let. Jeho podpora tak po brexitu a vítězství Donalda Trumpa zásadně nenarostla.
Šéf nizozemských liberálů Mark Rutte.
Šéf nizozemských liberálů Mark Rutte. | Foto: Reuters

Amsterdam - Nizozemci hrají důležité čtvrtfinále a musejí v něm vyhrát, říkal před volbami premiér Mark Rutte.

A voliči splnili, co si přál.

"Ve čtvrtfinále boje proti populismu" v Nizozemsku skutečně zvítězily umírněné politické strany, na prvním místě jeho liberálové. Semifinále podle Rutteho přijde v dubnu a v květnu ve francouzských volbách, finále v září v těch německých.

Rutte: řekli jsme stop populismu

Podle téměř úplných výsledků zvítězila s jasným náskokem Rutteho liberální Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD).

"Dnes v noci to trochu oslavíme," řekl premiér nadšeným příznivcům. "V tento večer Nizozemci - po brexitu a po amerických volbách - řekli ,stop‘ špatnému druhu populismu," dodal.

Těžkou porážku utrpěl lídr krajní pravice Geert Wilders a jeho Strana pro svobodu (PVV).

Rutte bude mít v parlamentu 33 mandátů, Wilders jen 20. Ještě pár týdnů před volbami přitom Wilders podle průzkumů jasně vedl. Pak ale začal ztrácet.

"Je to vítězství, ale ne takové, v jaké jsme doufali," komentoval výsledek Wilders.

Před volbami prohlašoval, že Nizozemsko potřebuje zásadní změnu: chtěl zavřít všechny mešity a zakázat korán, vystoupit z Evropské unie i z eurozóny.

V předvečer voleb opakoval, že islámský prorok Mohamed byl pedofil. Na voliče ale jeho radikální rétorika nezabrala.

První test 

Nizozemské volby politici i analytici napříč Evropou označovali za první souboj mezi populisty a standardními stranami od zvolení amerického prezidenta Donalda Trumpa.

"Wildersův výsledek ukázal, že Nizozemci jsou ve svých postojích poměrně konzistentní. Wilders v posledních deseti letech dostává okolo 20 křesel. Jeho výsledek proto určitě není překvapivý," řekla Aktuálně.cz z Amsterdamu analytička Asociace pro mezinárodní otázky Anna Kuznická.

V případě Wilderse tedy nezafungoval "doping" v podobě zvýšené podpory po úspěchu brexitu a Trumpa.

Z prohry krajní pravice neskrývali nadšení politici napříč Evropou.

"Nizozemsko, ach Nizozemsko, jsi šampión!" napsal na Twitter šéf kabinetu německé kancléřky Angely Merkelové Peter Altmaier. Podle něj volby ukázaly, že "rozum je silnější než demagogie".

Jen o jediný mandát za Wildersem by měly podle neúplných výsledků skončit Křesťanskodemokratická výzva (CDA) a liberálně levicová strana D66.

Následují socialisté a zelení, kteří jsou největším překvapením středečních parlamentních voleb.

Sestavování vlády bude dlouhé

V Nizozemsku platí extrémně poměrný volební systém, takže se do parlamentu dostane každá strana, která získá zhruba 0,7 procent hlasů.

Nizozemci tak po volbách víckrát zažili velmi těžká jednání o sestavení nové vlády, často trvající několik měsíců.

"K sestavení vládní koalice by teď mohly stačit ,pouze‘ čtyři strany," řekla politoložka Kuznická. Upozorňuje, že liberálové premiéra Rutteho i některé další umírněné strany získali výrazně víc hlasů, než předpovídaly průzkumy.

Současná nizozemská vládní koalice je jen dvoučlenná , země ale zažila i koalice daleko většího počtu politických uskupení. Všechny hlavní politické strany v zemi zároveň před volbami vyloučily, že by po hlasování vytvořily koalici s krajně pravicovým Wildersem.

Politici v Evropě by ale po Wildersově prohře neměli propadnout euforii a myslet si, že nápor radikálů odrazili, myslí si sociolog z americké Cornellovy univerzity Mabel Berezin.

"Skutečně klíčové bude až to, jak dopadne snaha Marine Le Penové stát se francouzskou prezidentkou," říká.

V prvním kole prezidentských voleb budou Francouzi hlasovat 23. dubna. Le Penová má podle průzkumů takřka jistý postup do květnového druhého rozhodujícího kola.

Favorit nizozemských voleb nacionalista Geert Wilders odevzdal svůj hlas a před novináři odmítl srovnání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. | Video: Reuters, Asociated Press
 

Právě se děje

teď

Hamáček odvolal Netolického z dozorčí rady České pošty

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) odvolal pardubického hejtmana Martina Netolického (ČSSD) z dozorčí rady České pošty. Informaci serveru Info.cz potvrdila ČTK mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Na místo Netolického podle ní vnitro navrhlo předsedu Asociace krajů Martina Kubu (ODS). 

Server Seznam Zprávy v úterý napsal, že Hamáček chtěl vyměnit informace o kauze Vrbětice za vakcínu proti covidu-19 Sputnik V a uspořádání rusko-amerického summitu v Praze. Ve čtvrtek web zveřejnil vyjádření Netolického, který s Hamáčkem hovořil o získání milionu vakcín Sputnik z Ruska, o Vrběticích žádná zmínka nepadla.

Hamáček tvrzení, že chtěl kauzu Vrbětice vyměnit za vakcínu a summit odmítl a oznámil, že na autory článku podá trestní oznámení.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Zbrojařská firma Imex Group podala kvůli Vrběticím další podněty týkající se Jana Švejdara

Ostravská zbrojařská společnost Imex Group podala kvůli kauze Vrbětice další dva podněty týkající se policejního prezidenta Jana Švejdara. Za firmu o tom informoval právník Radek Ondruš. Podle něj může být účast Švejdara na schůzce s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) posuzována jako kázeňský přestupek či trestný čin. Firma Imex Group měla ve Vrběticích pronajaté sklady, které v roce 2014 vybuchly.

Ondruš už 2. května na Švejdara podal trestní oznámení související s poskytováním informací prezidentovi republiky. Ve čtvrtek pak za Imex podal Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) podnět týkající se schůzky u Hamáčka.

"Účast policejního prezidenta na jednání s Hamáčkem může být posuzována jako kázeňský přestupek, protože tam neměl co dělat. Pokud se prokáže, že to, co napsal Janek Kroupa (na serveru Seznam Zprávy), je pravda, pak by se jednalo o trestný čin," uvedl Ondruš. Dodal, že situace má ještě jeden aspekt. "A to ten, že policejní rezident v případě, že se mohlo jednat o trestný čin, nesplnil ohlašovací povinnost," uvedl Ondruš.

Na schůzce se řešila Hamáčkova cesta do Ruska, Hamáček podle serveru Seznam Zprávy plánoval "výměnu mezinárodního skandálu" kolem Vrbětic za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Okolnostmi jeho neuskutečněné cesty do Moskvy se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Hamáček informace serveru odmítá a plánuje se bránit soudně i trestním oznámením, server na svých informacích trvá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy