Poptávka roste, Američané se přetahují o důlní inženýry

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
22. 4. 2012 14:15
Absolventi báňských oborů mají v USA nejvíc pracovních příležitostí
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Denver/Montreal - Když Travis Howard začínal před čtyřmi lety studovat na hornické škole v Coloradu, chtěl být inženýrem a zároveň expertem na metalurgii, aby mohl získat co nejlépe placenou práci.

Nakonec se ukázalo, že si dělal zbytečné starosti. Jedenadvacetiletému studentovi stačilo, aby se soustředil na báňský průmysl. Už po dvou letech na univerzitě získal práci u Kinross Gold Corp.

Howarda třída bude promovat za měsíc. "Všichni mají aspoň jednu dvě nabídky," říká. "Někteří dokonce pět nebo šest."

Skvělé peníze

Mladík si ročně přijde na 64 000 dolarů, tedy v přepočtu 1,5 milionu korun. Samozřejmostí jsou i bonusy.

Přitom kterýkoliv absolvent americké univerzity si v průměru přijde na plat o 20 000 dolarů nižší. Pokud ovšem práci vůbec sežene.

Studenti coloradské báňské školy patří na trhu práce k nejúspěšnějším. Loni odešlo z lavic rovnou do zaměstnání 94 % absolventů.

Doly v Bolívii.
Doly v Bolívii. | Foto: Reuters

Kovy zdražují

Nadprůměrné platy začínajících báňských expertů mají jednoduché vysvětlení. Zrcadlí se zde problémy, s kterými se celé hornické odvětví musí potýkat.

Zatímco v 90. letech byly ceny kovů u dna (unce zlata stálo 350 dolarů) a studenti viděli v oboru poslední štaci, dnes se platí za zlatou unci 1650 dolarů a nedostatek expertů tlačí platy vzhůru.

Vyhlídky navíc nejsou dvakrát růžové. "Až současná pracovní síla odejde do důchodu, nebudeme mít kde brát," varuje headhunter Nick Eastwood, který se zaměřuje právě na geology, důlní inženýry a projektanty.

Příležitost

Mladí lidé to bezpochyby vědí. Báňská škola v Coloradu eviduje ročně 11 000 zájemců o studium, přijme každého jedenáctého.

Důlní inženýr se má (Ilustrační foto).
Důlní inženýr se má (Ilustrační foto). | Foto: Reuters

V Kanadě jsou na tom obdobně. Zájem se za poslední tři roky ztrojnásobil. V Austrálii jsou důlní inženýři natolik nedostatkovým zbožím, že tam vydělávají běžně 200 000 dolarů ročně.

Australská vláda dokonce kvůli tomu zjednodušila pravidla pro imigranty. Podobnou reformu ostatně zvažuje i Ottawa.

"Před deseti lety jsme považovali za štěstí, když se k nám hlásili jeden dva studenti," vzpomíná profesor důlního inženýrství Ferri Hassani z montrealské McGill University. "Letos jich bylo 250," dodává.

 

Právě se děje

Další zprávy