Nebeská podívaná při letním slunovratu. Svět obdivoval nezvyklé zatmění Slunce

Nebeská podívaná při letním slunovratu. Svět obdivoval nezvyklé zatmění Slunce
Výjimečný byl i typ zatmění, který se liší v závislosti na vzdálenosti Měsíce od Země. Tentokrát byla přirozená družice planetě vzdálenější, proto nedošlo k úplnému zatmění Slunce, ale zpoza Měsíce vyzařovaly sluneční paprsky. Tento typ jevu se označuje jako prstencové zatmění.
Lidé vymýšleli různé způsoby, jak si chránit oči.
Prstencové zatmění Slunce bývá pozorovatelné jen na dvou procentech povrchu Země, uvádí AFP. Tentokrát ho lidé mohli pozorovat v Asii, obyvatelé jiných zemí viděli jen částečné zatmění.
V neděli krátce po rozednění se obloha nad Kongem opět ponořila do tmy. Právě tam začalo částečné zatmění Slunce, které následně pozorovali lidé i ve východní Africe, na Blízkém východě a v jižní a východní Asii.
Foto: Reuters
Zahraničí Zahraničí
22. 6. 2020 11:39
V neděli mohli lidé pozorovat zatmění Slunce. Jev začal nejprve nad africkým Kongem a postupoval na východ a za čtyři hodiny skončil na Tchaj-wanu. Přestože k zatmění dochází až dvakrát do roka, tento typ byl výjimečný tím, že nastal během letního slunovratu.
 

Právě se děje

před 48 minutami

Trump poblahopřál "svému příteli" Dudovi k vítězství v polských prezidentských volbách

Americký prezident Donald Trump blahopřál polskému prezidentovi Andrzeji Dudovi, kterého označil za přítele, k nedělnímu "historickému znovuzvolení". V gratulaci na Twitteru v pondělí uvedl, že se těší na spolupráci s Polskem v oblastech, jako jsou obrana nebo energetika.

"Blahopřeji svému příteli prezidentovi Andrzeji Dudovi z Polska k jeho historickému znovuzvolení. Těším se na pokračování naší důležité spolupráce v mnoha záležitostech, včetně obrany, obchodu, energetiky a telekomunikační bezpečnosti!" napsal šéf Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy