Nebeská podívaná při letním slunovratu. Svět obdivoval nezvyklé zatmění Slunce

Nebeská podívaná při letním slunovratu. Svět obdivoval nezvyklé zatmění Slunce
Výjimečný byl i typ zatmění, který se liší v závislosti na vzdálenosti Měsíce od Země. Tentokrát byla přirozená družice planetě vzdálenější, proto nedošlo k úplnému zatmění Slunce, ale zpoza Měsíce vyzařovaly sluneční paprsky. Tento typ jevu se označuje jako prstencové zatmění.
Lidé vymýšleli různé způsoby, jak si chránit oči.
Prstencové zatmění Slunce bývá pozorovatelné jen na dvou procentech povrchu Země, uvádí AFP. Tentokrát ho lidé mohli pozorovat v Asii, obyvatelé jiných zemí viděli jen částečné zatmění.
V neděli krátce po rozednění se obloha nad Kongem opět ponořila do tmy. Právě tam začalo částečné zatmění Slunce, které následně pozorovali lidé i ve východní Africe, na Blízkém východě a v jižní a východní Asii.
Foto: Reuters
Zahraničí Zahraničí
22. 6. 2020 11:39
V neděli mohli lidé pozorovat zatmění Slunce. Jev začal nejprve nad africkým Kongem a postupoval na východ a za čtyři hodiny skončil na Tchaj-wanu. Přestože k zatmění dochází až dvakrát do roka, tento typ byl výjimečný tím, že nastal během letního slunovratu.
 

Právě se děje

před 25 minutami

ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace tepláren 30 až 40 miliard Kč

Energetická společnost ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace a transformace svých teplárenských lokalit na nová paliva 30 až 40 miliard korun. Největší část půjde do lokality Mělník. Místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani na úterní konferenci Institutu pro veřejnou diskusi o budoucnosti českého teplárenství uvedl, že celkové investiční výdaje v Mělníku mohou od letoška do roku 2030 dosáhnout na 20 až 30 miliard korun.

"Lokalita Mělník dodává teplo pro Prahu, je největší a představuje tedy největší část investic. Do transformace ostatních teplárenských lokalit ČEZ na šetrnější zdroje předpokládáme investovat do deseti miliard korun celkem," řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Další teplárny má polostátní energetická společnost v Trmicích, Dětmarovicích, Hodoníně, Poříčí, Dvoře Králové nebo Jindřichově Hradci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy