reklama
 
 

Poprvé od března: Afrika hlásí týden bez nového případu eboly, ale podle WHO ještě není důvod slavit

7. 10. 2015 21:22
Poprvé od března 2014, kdy podle WHO vypukla v západní Africe epidemie eboly, nebyl hlášen žádný nový případ. V Guineji však stále existuje "značné riziko" dalšího šíření. Naopak Sierra Leone je prý na dobré cestě k tomu, aby WHO mohla za tři týdny oficiálně prohlásit konec epidemie v zemi. Libérie se nemoci zbavila už na počátku září.

Ženeva - Tři západoafrické země postižené epidemií eboly zaznamenaly od března loňského roku první celý týden bez výskytu nových případů nákazy. Informovala o tom ve středu Světová zdravotnická organizace (WHO). V Guineji, Sieře Leone a Libérii virovému onemocnění podlehlo více než 11 000 lidí.

"Během týdne končícího 4. říjnem se neobjevil žádný potvrzený případ eboly," uvedla WHO. Je to vůbec poprvé od okamžiku, kdy v březnu 2014 organizace uznala, že v západní Africe vypukla epidemie této nemoci způsobující krvácivou horečku.

WHO ale zároveň varovala před předčasnými oslavami. V Guineji prý stále existuje "značné riziko" dalšího šíření. Naopak Sierra Leone je prý na dobré cestě k tomu, aby WHO mohla za tři týdny oficiálně prohlásit konec epidemie v zemi. Libérie se nemoci zbavila už na počátku září.

Ebola se začala šířit v prosinci 2013 nejprve v Guineji. Posléze zasáhla i Sierru Leone a Libérii a několik případů se objevilo rovněž v Nigérii a Mali. Pacienti, kteří se ebolou nakazili v Africe, nemoci podlehli také v USA a Španělsku.

Ebolou se v západní Africe nakazilo celkem přes 26.500 lidí, 11.300 z nich nemoci podlehlo. Kromě obětí na životech zasadila epidemie těžkou ránu také místním zdravotnickým systémům i celému hospodářství západní Afriky.

Možnostmi pomoci ebolou postiženým zemím se budou v pátek zabývat na své schůzce v Berlíně ministři zdravotnictví skupiny vyspělých států G7.

autor: ČTK | 7. 10. 2015 21:22

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama