"Popravený" severokorejský ministr obrany může být naživu

ČTK ČTK
14. 5. 2015 22:15
Jihokorejská rozvědka připustila, že nemá jasné důkazy o popravě Hjon Jong-čola.
Hjon Jong-čol (vpravo), popravený ministr obrany KLDR, na archivním snímku z dubna 2015. Smrt podle jihokorejské tajné služby následovala poté, co usnul na přehlídce.
Hjon Jong-čol (vpravo), popravený ministr obrany KLDR, na archivním snímku z dubna 2015. Smrt podle jihokorejské tajné služby následovala poté, co usnul na přehlídce. | Foto: Reuters

Soul/Pchjongjang - Kolem zpráv o údajné popravě severokorejského ministra obrany Hjon Jong-čola se začaly objevovat pochybnosti.

O jeho likvidaci ve středu informovala jihokorejská rozvědka, která senzační novinku předala jihokorejským poslancům. Podle agentury AFP ale ve čtvrtek jihokorejská tajná služba uvedla, že zatím nemá ověřeno, zda byl Hjon skutečně popraven.

Jihokorejská Národní zpravodajská služba (NIS) ve středu členům parlamentního výboru prý sdělila, že severokorejský ministr obrany se stal obětí čistky a že tajné informace naznačují, že mohl být popraven protiletadlovou zbraní.

"Hjon se stal obětí čistky. A existují tajné informace, že mohl být popraven, to ale ještě nebylo ověřeno," řekl ve čtvrtek mluvčí NIS agentuře AFP. Zmatky vyplývají částečně z toho, že jihokorejská rozvědka vždy předává své zprávy poslancům za zavřenými dveřmi. Jednotliví zákonodárci pak tlumočí informace jihokorejským médiím, přičemž ale prý často dochází ke zkreslení.

Expert: Těžko ho mohli zatknout a popravit v jeden den

Tajná služba podle poslanců uvedla, že Hjon byl potrestán za neloajálnost vůči severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi a také za to, že usnul během vojenské přehlídky. Pokud se zpráva o popravě potvrdí, stane se Hjon nejvyšším popraveným severokorejským představitelem od popravy Kimova vlivného strýce Čang Song-tcheka v prosinci 2013.

Popravy představitelů režimu v KLDR od nástupu Kim Čong-una

KLDR - oslavy výročí ukončení korejské války

2012 - 17 popravených

2013 - 10 popravených

2014 - 41 popravených

2015 - 15 popravených

(Zdroj: Jihokorejská rozvědka)

Zprávy o popravě severokorejského ministra obrany se ale nezdají pravdivé ani některým analytikům v Jižní Koreji. Ti mimo jiné upozorňují, že Hjon Jong-čol nebyl doposud vymazán ze starých propagandistických filmů, kde se objevuje po boku vůdce Kim Čong-una. Hjon byl v těchto snímcích k vidění i při jejich promítání v tomto týdnu, napsal list The New York Times. Přitom ale v minulosti první, co severokorejská vláda po příslušné čistce učinila, bylo odstranění jmen a obrázků potrestaných osob z oficiálních záznamů.

Jihokorejský expert na KLDR Čchong Song-čchang také upozornil, že při pročítání severokorejských novin z posledních týdnů si všiml Hjonova jména ve vydání hlavního severokorejského deníku Rodong Sinmun z 30. dubna. Právě v tento den byl ale Hjon podle jihokorejské rozvědky popraven.

"To znamená, že až do 29. dubna nemohl být zatčen. Znamená to, že byl zatčen 30. dubna a téhož dne popraven. Tomu se dá těžko věřit, ledaže by se pokusil o něco takového, jako je atentát na Kim Čong-una," prohlásil Čchong.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy