Popravčí čety se vrací do USA. Utah bude odsouzené střílet

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
24. 3. 2015 7:05
"Poněkud hrůzné". Tak komentuje vykonání popravy odsouzeného za pomoci střelných zbraní guvernér Utahu Gary Herbert. K návratu k popravčím četám ale podle něj není alternativa.
Vězni v USA. Ilustrační foto.
Vězni v USA. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Salt Lake City - Ve státě Utah - jako jediném v USA - mohou věznice vykonat popravu odsouzeného za pomoci střelných zbraní. A to v případě, že se jim nebude dostávat smrtících injekcí. Příslušný návrh zákona v pondělí podepsal guvernér Utahu Gary Herbert, informovala agentura Reuters.

Návrh zákona předložený republikány schválila letos v únoru utažská Sněmovna reprezentantů a v první polovině března také utažský Senát. Nová právní norma stanovuje, že pokud se úřadům nepodaří obstarat si zákonným způsobem náplň do injekcí 30 dní před datem určeným pro popravu, měla by ji provést popravčí četa.

Americké státy mají se sháněním látek do smrtících injekcí problém, neboť některé farmaceutické firmy - zvláště z Evropy - odmítají poskytovat své produkty k těmto účelům.

Guvernér Utahu Herbert uvedl, že použití popravčích čet je podle jeho názoru "poněkud hrůzné". Utah ovšem patří mezi ty americké státy, které uplatňují nejvyšší trest, a tak musí mít náhradní způsob provedení popravy pro případ, že nedostatek smrtících látek pro tyto účely bude pokračovat, citovala jej agentura AP.

Kritici nového opatření považují nasazení popravčích čet za barbarské. Americký svaz občanských svobod (ACLU) za Utah uvedl, že tento stát kvůli němu vypadá "zpátečnicky a zaostale".

Utah používal popravčí čety do doby, než v roce 2004 schválil provádění poprav injekcemi. Utažští zákonodárci tehdy uvedli, že použití popravčích čet vyvolává velký zájem médií a odvrací pozornost od obětí.

 

Právě se děje

Další zprávy