Poprava Davise vyvolala v EU diskusi o pentobarbitalu

Václav Viták
22. 9. 2011 12:30
Poprava Davise vede k výzvám, aby EK zpřísnila kontrolu prodeje některých sedativ
Protesty proti popravě Troye Davise v Jacksonu byly marné
Protesty proti popravě Troye Davise v Jacksonu byly marné | Foto: Reuters

Atlanta, Brusel - Evropská unie by měla podle odpůrců trestu smrti zavést přísnou kontrolu nad prodejem drog používaných v USA k popravám, aby nemohla být obviněna, že se na nich podílí.

Jedná se například o sedativum pentobarbital, které bylo součástí smrticí injekce, jíž byl ve čtvrtek ráno ve věznici Jackson ve státě Georgia popraven Afroameričan Troy Davis za vraždu policisty Marka MacPhaila.

Výrobcem této látky je dánská farmaceutická firma Lundbeck, jež ji v USA prodává pod obchodním názvem Nembutal. Tato společnost nyní žádá své americké distributory, aby podepsali smlouvu, že nebudou prodávat zmíněné sedativum, jež má široké spektrum použití, věznicím pro potřeby poprav.

Dávka, kterou byl nakonec po dlouhých odkladech popraven Davis, pocházela ze šarže Nembutalu získané předtím, než firma Lundbeck uvalila omezení na použití této látky.

Americké věznice ještě mají zásobu pentobarbitalu

Podle charitativní organizace Reprieve mají americké státy provádějící popravu smrtící injekcí stále určitou, i když ne významnou zásobu pentobarbitalu zhruba ve výši 12 dávek. Další však již budou shánět těžko.

Členka Evropského parlamentu Sarah Ludfordová, která se snaží prosadit v Británii zákaz vývozu tří drog používaných ve smrtících injekcích, prohlásila, že Evropská unie by měla zavést přísné kontroly prodeje těchto látek, aby zabránila evropským farmaceutickým společnostem podílet se na budoucích popravách v USA.

Ludfordová doufá, že Davisův případ přiměje Evropskou komisi, aby příslušné drogy připojila na seznam zboží, jež může být používáno k mučení, a tím znemožnila jejich využívání pro nehumánní účely.

„Jsem nevinný"

Davis měl být popraven ve čtvrtek v 1.00 ráno SELČ. Jeho právníci se v zoufalé snaze o odklad exekuce pokusili přesvědčit Nejvyšší soud USA, že jeho případ je nutno kvůli novým důkazům znovu otevřít.

Troy Davis
Troy Davis | Foto: Reuters

Nejvyšší soudní instance téměř čtyři hodiny zvažovala, zda popravu pozastavit, nakonec ale rozhodla proti Davisovi.Ten byl pak po čtyřhodinovém čekání popraven v 5.00 hod.

Na smrt šel podle novinářů se slovy, že je nevinen. "Ten incident nebyl má chyba. Neměl jsem pistoli. Nezabil jsem muže, který byl vaším synem, otcem a bratrem," řekl přítomným členů rodiny policisty Marka MacPhaila, za jehož vraždu byl v roce 1991 odsouzen k trestu smrti.

Ti ho vždy označovali za vraha a žádali, aby byl popraven.

MacPhail byl zastřelen v roce 1989 před restaurací rychlého občerstvení Burger King v Georgii v městě Savannah, když se snažil pomoci jednomu bezdomovci, který byl napaden.

Davise nespojuje s touto vraždou žádný fyzický důkaz, k smrti byl odsouzen na základě svědectví devíti osob, z nichž sedm však později své výpovědi odvolalo.

Někteří z těchto svědků později dokonce řekli, že je policie donutila svědčit proti Davisovi. Ten přesto prohrál všechna odvolací řízení a v úterý Komise pro milosti a podmínečná propuštění státu Georgia odmítla i jeho žádost o milost.

Jeho případ vyvolal velkou mezinárodní pozornost. Za omilostnění Davise nebo za odložení jeho popravy se přimlouvaly Francie, Evropská unie i řada amerických osobností včetně 50 kongresmanů.

Proti jeho popravě potestovaly v Jacksonu stovky lidí, přes milion jeho stoupenců podepasalo petici na internetu, žádající jeho omilostnění.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy