Popcorn mu zničil plíce, teď labužník vysoudil miliony

Petr Jemelka Petr Jemelka
22. 9. 2012 8:59
Američan miloval popcorn i jeho aromatickou páru, ta mu vzala zdraví
Popcorn. Ilustrační foto.
Popcorn. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Denver - Všeho moc škodí. O pravdivosti tohoto pořekadla se přesvědčil milovník pražené kukuřice z Colorada, který si  popcorn do mikrovlnné trouby dopřával tak často, až mu výpary z umělého tuku zničily plíce.

Wayne Watson si to ale nenechal líbit a výrobce kukuřičné pochoutky zažaloval.

Vyhrál. Za nevratné poškození dýchacích cest - v USA známé jako "popcornová plíce" - vysoudil 7,2 milionu dolarů, což odpovídá více než 138 milionům korun.

Před tím, že nemá k vábné páře linoucí se z pytlíku čichat, ho totiž nikdo nevaroval. A jak známo, američtí výrobci musejí zákazníky upozornit na všechna rizika, například i na to, že horká káva může pálit.

Podle Watsona a jeho právníků je nepřípustné, že výrobce vůbec nezajímalo, co se může stát, když někdo bude páru ze ztuženého tuku pravidelně vdechovat. "Vůbec neotestovali, zda tím nemohou být konzumenti ohroženi," cituje Watsona BBC.

Obhájcům výrobce nepomohl ani argument, že se Watson živí jako čistič koberců a na poškození mohlo mít vliv vdechování výparů z chemických prostředků, jež při práci každý den používá.

Nedat si už ani pytlík

Popcornová plíce je forma obstrukčního onemocnění plic, projevující se kašlem, dušností a celkově ztíženým dýcháním, v tomto případě zejména vydechováním.

Wayne Watson zaznamenal první problém s dechem v roce 2007, od té doby už si podle svých slov nedal ani pytlík. Přesto se jeho stav nezlepšil.

Porota vinu rozdělila mezi výrobce Gilster-Mary Lee Corp a řetězec supermarketů Kroger Co v poměru 80 ku 20 procentům.

Podle agentury Reuters Watsonovi právníci postavili žalobu na výpovědi lékařky, která v minulosti léčila zaměstnance fabriky na popcorn a zjistila u nich obdobné potíže. Z dosavadních zjištění se zdá, že plícím mohou škodit výpary diacetylu, což je aromatická látka používaná v popcornu pro svou máslovou vůni.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy