V petrohradském metru zřejmě útočili islamisté. Počet obětí stoupl na 14

Josef Pazderka Josef Pazderka
Aktualizováno 4. 4. 2017 12:15
Pondělní útok v petrohradském metru spáchal sebevražedný atentátník. Potvrdili to ruští vyšetřovatelé, kteří incident zkoumají jako teroristický čin. Nálož s řadou ostrých kovových předmětů zabila v jednom z vagónů jedoucí soupravy minimálně 14 lidí a desítky dalších zranila. Podle ruských médií byl pravděpodobným útočníkem muž ze Střední Asie s vazbami na radikální islamisty. Bezpečnostní služba Kyrgyzstánu informovala, že podezřelým je Kyrgyz Akbardžon Džalilov s ruským občanstvím. Ruské úřady ale zatím s označením viníků nespěchají, stejně jako s potvrzením dalších detailů útoku.
Zranění z pondělního útoku v petrohradském metru.
Zranění z pondělního útoku v petrohradském metru. | Foto: Reuters

Petrohrad - Zranění lidé ležící přímo na nástupišti petrohradského metra.

Zakrvácené oběti křičící emotivní slova nebo držící své tváře v dlaních.

Jiní cestující, utíkající od místa neštěstí a taky před kouřem valícím se z poškozeného vagónu. Další lidé, kteří si chladnokrevně natáčejí celý incident na své mobilní telefony.

Takové scény nabídlo v pondělí odpoledne metro druhého největšího ruského města Petrohradu. Kvůli němu si celé Rusko po čtyřech letech znovu připomnělo, jak vypadá velký teroristický útok na jeho území. Zůstalo po něm nejméně 14 mrtvých a 45 zraněných, uvedla agentura RIA Novosti.

"Viděl jsem kouř, dav lidí se hrnul k eskalátorům. Všude kolem byli lidé se zakrvavenými obličeji nebo oblečením. Řada z nich vyděšeně křičela," popsal atmosféru těsně po výbuchu jeden ze svědků Leonid Čajka.

Stopy vedou na Severní Kavkaz?

Brzy po útoku se na ruských serverech objevila nejasná fotografie možného útočníka.

Štíhlý muž v černém kabátě s dlouhým vousem a černou pokrývkou hlavy odkazoval podle nich na tradiční ruskou teroristickou stopu: islamisty ze Severního Kavkazu.

Případně na s nimi spojené radikální džihádisty ze Sýrie, kteří se chtějí Kremlu pomstít za jeho podporu syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi.   

Petrohradským metrem otřásl výbuch. Záběry krátce po explozi. | Video: pinresearch2011

Podle agentury Interfax se ale muž ze záběru sám přihlásil a podezření vyšetřovatelů vyvrátil. 

Informace o identitě útočníka proto dál zůstávají nejasné. Situaci komplikuje i dosavadní mlčení ruských úřadů, které nechtějí komentovat nové informace ruských médií.

Tiskové agentury Tass a Interfax například uvedly, že identitu atentátníka ruské úřady znají. Nejčastěji hovoří o mladíkovi ze Střední Asie s vazbami na radikální islamisty.

Bezpečnostní služba Kyrgyzstánu v úterý ráno informovala, že podezřelým je Kyrgyz s ruským občanstvím - Akbardžon Džalilov, který se v roce 1995 narodil ve městě Oš.

Ruské úřady ale zatím žádnou z těchto informací nepotvrdily. V úterý v poledne akorát vyšetřovatelé uvedli, že za útokem stál sebevražedný atentátník. 

"Ruští vyšetřovatelé se teď pravděpodobně zaměří na dvě nejpravděpodobnější linky. První je skupina napojená na Islámský stát, jejíž nenávist vyvolalo ruské zapojení do války v Sýrii. Druhou linkou budou čečenští separatisté," napsal ve své první analýze bezpečnostní expert britské stanice BBC Frank Gardner. 

Islamisté ze Severního Kavkazu zabíjeli v Rusku už v minulosti.

Naposledy v prosinci 2013 v městské hromadné dopravě ve Volgogradu. Předtím v lednu 2011 na moskevském letišti Domodědovo a v březnu 2010 dokonce přímo v moskevském metru. Celkem přišlo při těchto třech útocích o život přes sto lidí.

Současný petrohradský útok se jim v mnohém podobá. 

Mezi stanicemi petrohradského metra "Senné náměstí" a "Technologický institut" zabíjela podle všeho poměrně malá a podomácku vyrobená nálož, napěchovaná kromě výbušniny řadou ostrých předmětů. Nejspíš šroubů.

Pokud se skutečně jednalo o sebevražedný útok, mohl mít atentátník bombu v batohu na zádech.

Druhou podobnou nálož objevili petrohradští policisté pod hasicím přístrojem na nedaleké stanici "Náměstí povstání". Tu naštěstí dokázali zavčas zneškodnit. Policie pátrá i po možném komplici.

Viditelný terč

Ať už útočil v petrohradském metru kdokoli, vybral si viditelný terč s maximálním možným efektem. Tamní podzemní dráha patří k nejrušnějším na světě, denně přepraví přes dva miliony osob. 

Podobně velký teroristický útok sice zasáhl metro v Petrohradu poprvé, v minulosti už ale k němu nebylo úplně daleko.

Útok v petrohradském metru.
Útok v petrohradském metru. | Foto: ruská sociální síť VKontaktě

V roce 2011 vybuchla nálož nastražená islamisty v rychlostním vlaku mezi Moskvou a Petrohradem. Zabila tehdy 27 lidí a zranila dalších 130 cestujících.

"Je samozřejmě předčasné teď říct, kdo přesně útočil v petrohradském metru. Nebylo by ale překvapením, kdyby šlo o mezinárodní teroristy. Rusko velice rychle nahrazuje Spojené státy v pozici hlavního terče teroristické sítě Al-Káida, Islámského státu a dalších džihádistických skupin, odkazujících na násilnou salafistickou ideologii," napsal ve své analýze petrohradského útoku pro server Politico bezpečnostní expert Colin Clarke z prestižní americké RAND Corporation.

Připomíná, že řada ruských občanů z převážně islámského Severního Kavkazu se v poslední době zapojila do bojů v Sýrii na straně radikálních džihádistů.

Clarke mluví o zhruba 2400 radikálech, z nichž někteří se nedávno vrátili z Blízkého východu domů do Ruska. Jiné odhady počtu ruských extremistů, zapojených do bojů v Sýrii na straně islamistů, jsou dokonce výrazně vyšší.

Americký bezpečnostní expert upozorňuje na viditelný hněv, který mezi džihádisty vyvolala ruská podpora syrského prezidenta Bašára Asada, jednoho z hlavních protivníků radikálních islamistických skupin na Blízkém východě.

Na internetu dokonce koluje výhružné džihádistické video s názvem "Brzy, velmi brzy poteče krev jako oceán", adresované přímo ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. 

Rusové už kvůli Sýrii umírali 

Prvním úspěšným útokem džihádistů na Rusy po jejich zapojení do války v Sýrii byl atentát na dopravní letadlo, letící s turisty z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch do Petrohradu v říjnu 2015.

Po výbuchu nálože na palubě zemřelo všech 217 cestujících a sedm členů posádky na palubě ruského stoje. K útoku se brzy přihlásila teroristická síť Islámský stát.

Výbuch v petrohradském metru může seznam útoků islamistických radikálů na ruské cíle rozšířit. Pokud ruská policie nepřijde na jinou stopu.

Podle bezpečnostních expertů ale musejí Rusové očekávat útoky radikálních islamistů na svém území chystat tak jako tak.     

"Čim dál silnější zabředávání do marasmu Blízkého východu přinutilo Rusy zvolit si v tomto zahraničním konfliktu stranu. A to může způsobit tragédii u nich doma," uzavírá svoji analýzu bezpečnostní expert Colin Clarke.

Současný útok může přijít Putinovi vhod, jeho režim má dlouhou historii spojenou s využíváním teroristických činů k ospravedlňování represí, říká Šír. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy