Pompeo mluvil s dánským ministrem zahraničí. Řešil s ním Trumpovu zrušenou cestu

ČTK ČTK
22. 8. 2019 6:39
Americký ministr zahraničí Mike Pompeo hovořil se svým dánským protějškem Jeppem Kofodem. Politici spolu jednali jen den poté, co americký prezident Donald Trump narychlo zrušil plánovanou zářijovou návštěvu Dánska kvůli tomu, že s ním dánská premiérka nechtěla probrat prodej Grónska Spojeným státům. Informaci přinesla agentura Reuters.
Mike Pompeo.
Mike Pompeo. | Foto: Reuters

"Ministr Pompeo dnes telefonicky hovořil s dánským ministrem zahraničí Jeppem Kofodem ohledně odložení cesty prezidenta Trumpa do Dánska," uvedla mluvčí amerického ministerstva zahraničí.

Pompeo při hovoru ocenil spolupráci Dánska jako spojence Spojených států a přínosy skandinávského království při řešení globálních bezpečnostních priorit. Hovořili spolu rovněž o posílení spolupráce obou zemí, mimo jiné i v Grónsku a v Arktidě.

O úmyslu Trumpa koupit od Dánska největší ostrov světa s 56 000 obyvateli informoval minulý týden americký list The Wall Street Journal (WSJ). Trumpův záměr však vyvolal v Dánsku i mezi obyvateli Grónska vesměs negativní reakce. Grónská vláda uvedla, že ostrov na prodej není, ale že je otevřený investicím USA. Dánská premiérka Mette Frederiksenová naznačila, že nemá zájem odkoupení s Trumpem probírat. Zástupce Bílého domu následně ve středu sdělil, že americký prezident zrušil plánovanou návštěvu Dánska.

Frederiksenová označila odvolání Trumpovy cesty za překvapivé a politováníhodné. Na schůzce chtěla s prezidentem probírat také situaci v Arktidě.

Grónsko je pro Washington strategicky velice významné. Podle dohody s dánskou vládou může americká armáda využívat základnu Thule, která leží na grónském území asi 1 200 kilometrů za polárním kruhem. Pompeo již v květnu vyjádřil znepokojení nad "agresivním postojem" Číny a Ruska v Arktidě.

Video: Americký prezident Donald Trump na předvolebním mítinku v Greenville

Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy