Pomoc Ukrajině výměnou za vyšetřování Bidena. Venku je další svědectví proti Trumpovi

ČTK ČTK
5. 11. 2019 20:48
Americký velvyslanec při Evropské unii Gordon Sondland považoval zablokování americké vojenské pomoci Ukrajině za páku, jak Kyjev přinutit k vyšetřování kauzy bývalého demokratického viceprezidenta Joea Bidena a jeho syna Huntera; někdejší viceprezident je totiž politickým rivalem šéfa Bílého domu Donalda Trumpa.
Foto: Reuters

Vyplývá to ze Sondlandova svědectví, které dnes zveřejnily sněmovní výbory vyšetřující Trumpa kvůli možnému nátlaku na Ukrajinu. Prezidentovi kvůli tomu hrozí, že bude čelit takzvanému impeachmentu, tedy procesu případného odvolání z funkce.

Sondland před výbory vypovídal 17. října, ale poté své stanovisko přehodnotil a kongresmanům poskytl nové svědectví, uvedla Reuters. V něm uvedl, že mu výslech osvěžil paměť, takže si vybavuje rozhovor ve Varšavě s poradcem ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, kterému řekl, že obnovení vojenské pomoci se pravděpodobně nestane dříve, než Kyjev veřejně učiní požadované protikorupční prohlášení.

Prohlášení se mělo týkat vyšetřování obou Bidenů. Biden mladší byl do letošního jara členem správní rady ukrajinského plynárenského koncernu Burisma, jehož vedení ukrajinská prokuratura vyšetřovala pro podezření z korupce. To se nepotvrdilo. Biden starší podle Trumpa svého syna před vyšetřováním na Ukrajině ochránil.

Spolu se Sondlandovým svědectvím dnes zveřejnily sněmovní výbory i výpověď bývalého zvláštního zmocněnce pro Ukrajinu Kurta Volkera. Oba ještě s ministrem energetiky Rickem Perrym jsou známí jako takzvaní three amigos (tři přátelé), kteří podle médií podporovali Trumpovu alternativní politiku vůči Ukrajině. Perry, který se chystá ministerský post na konci listopadu opustit, svědectví odmítl podat.

Sněmovní demokraté už v pondělí zveřejnili přepisy výpovědí bývalé velvyslankyně USA na Ukrajině Marie Yovanovitchové a někdejšího hlavního poradce amerického ministra zahraničí Mikea Pompea Michaela McKinleyho. Oba ve svých svědectvích naznačili, že americké ministerstvo zahraničí bylo zneužíváno k domácím politickým cílům. Yovanovitchová, která byla v květnu z velvyslaneckého postu náhle odvolána, dokonce řekla, že z Trumpovy strany cítila výhrůžku, když o ní Trump v létě v telefonátu se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským hovořil jako o "zlé zprávě".

Vyšetřování prezidenta Trumpa ve sněmovních výborech začalo 24. září a minulý týden sněmovní demokraté schválili rezoluci, která jako další krok k možnému impeachmentu upřesňuje procedurální postup při pořádání veřejných slyšení a při rozesílání obsílek. Stanovuje také práva, která budou mít během vyšetřování Trumpovi právníci.

Jádrem aféry je možné zneužití pravomoci prezidenta v souvislosti s Trumpovým tlakem na Ukrajinu ve snaze dosáhnout vyšetřování Trumpova politického rivala, bývalého demokratického viceprezidenta Joea Bidena a jeho syna Huntera. Trump obvinění odmítá a postup Sněmovny reprezentantů přirovnává k honu na čarodějnice.

 

Právě se děje

Další zprávy