Pomoc Pákistánu se rozkrádá

David Koubek
19. 1. 2006 0:00
Severní Pákistán – Tři měsíce po ničivém zemětřesení na severních hranicích Pákistánu a Indie lidé stále trpí kvůli špatnému počasí. Média navíc přinášejí zprávy o zneužití oficiální pomoci.
Tři miliony lidí přišly kvůli zemětřesení v Kašmíru o střechu nad hlavou. Musí bydlet ve stanech nebo provizorních přístřeších
Tři miliony lidí přišly kvůli zemětřesení v Kašmíru o střechu nad hlavou. Musí bydlet ve stanech nebo provizorních přístřeších | Foto: Reuters/Ibrar Tanoli

Finanční a materiální pomoc často nekončí u těch, kteří ji potřebují. Informovala o tom delegace složená z pracovníků pákistánské zdravotnické organizace, nadace Al-Khidmat, sociálních pracovníků a novinářů, která navštívila poničenou oblast.

Dobré stany? Pro vojáky

"Lidé trpí špatným počasím, sněhem a deštěm. Vodotěsné a zateplené stany, které darovaly ostatní země, jsou využity pro ubytování jednotek z USA, NATO, a tisíců vojáků, kteří je mají chránit," uvedl na tiskové konferenci šéf delegace Safdár Chaudrí. Delegace nařkla z rozkrádání peněz, které mají jít obětem, i vládní činitele.

Foto: Reuters/Amiruddin Mughal

Informace o korupci přinesl také místní deník Frontier Post. V Abbotabádu, ležícím severně od Islámabádu, údajně vystavili úředníci rozdělující vládní peníze přes padesát bianko šeků svým příbuzným a různým vlivným osobám, které nebyli zemětřesním postiženi.

Vše komplikuje počasí

Po ničivé katastrofě, která zabila 73 tisíc lidí, zůstaly bez střechy nad hlavou další tři miliony obyvatel. Jsou zároveň odkázáni na potravinovou pomoc od vlády, OSN a humanitárních organizací.

Dodávky potravin však komplikují silné deště a sněžení. Silnice jsou často přerušené sesuvy půdy, a přísun potravin je proto  často odkázán na vrtulníky, především v regionu Severovýchodní hranice. Helikoptéry ale kvůli špatnému počasí už tři dny po sobě nelétají a obětem zemětřesení hrozí, že zůstanou o hladu.

Foto: Reuters/Ibrar Tanoli

Před nedostatečnou pomocí nedostupným oblastem varovala OSN už začátkem prosince, ČTĚTE ZDE

Lidém do stanů zatéká

V Muzaffarabádu napršelo podle deníku Dawn jen za úterý 35 milimetrů a počasí se v nejbližších dnech nemá lepšit. Místní meteorologové očekávají srážky i v dalších dnech s teplotami blízkými nule.

Armáda začala podle deníku Nation v úterý rozdávat lidem v táborech na dvacet tisíc plachet, aby své stany mohli lépe chránit. Místní však tvrdí, že ani to často nezabrání pronikání vody do stanů.

O tom, že většina stanů neodolá místnímu zimnímu počasí, informovala už před měsícem Mezinárodní organizace pro uprchlíky.#reklama

Lidi v horách sužují mrazy

Agentura Spojených národů pro uprchlíky (UNHCR), která je zodpovědná za provoz stanových táborů, včera spustila další fázi pomoci proti následkům zimního počasí. V dostupných táborech rozváží teplomety a kerosen.

"To nové topení je spása," řekl deníku Frontier Post předseda místního sociálního výboru Mohammed Ibrár při návštěvě tábora v Bhogarmangu, který leží ve výšce 1200 metrů nad mořem.

Na horách má i nadále sněžit a teploty se pohybují pod bodem mrazu. Přes nepříznivé podmínky však zatím média nehlásí lidské oběti nebo nárůst onemocnění z podchlazení.

Přesto se dá očekávat, že mráz nějaké ztráty na lidských životech způsobí. V částech severní Indie, které ničivé zemětřesení nezasáhlo, podlehly mrazivému počasí desítky lidí. Jen ve státě Uttarpradéš zemřelo od začátku zimy do minulého týdne na následky chladu 142 osob.

 

Právě se děje

Další zprávy