Pomoc Mali a tlak na Írán. Paříž a Washington ladí noty

ČTK ČTK
4. 2. 2013 19:38
Biden a Hollande společně jednali válce v Mali a o íránském jaderném programu
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Paříž - Rozmístění mírových jednotek OSN v Mali a stupňování tlaku na Írán kvůli jeho kontroverznímu jadernému programu.

Na těchto dvou bodech se v Paříži shodli francouzský prezident François Hollande a americký viceprezident Joseph Biden.

Francie a Spojené státy jsou přesvědčeny, že v Mali, kde francouzské jednotky spolu s maliskou armádou pokračují v likvidaci zázemí islamistických radikálů na severu země, by se měly co nejrychleji rozmístit mírové síly OSN.

"Shodli jsme se, že jednotky afrických států v Mali měly být co nejdříve podřízeny OSN," uvedl Biden v Elysejském paláci, zatímco jeho hostitel podotkl, že zásah v Mali "se má stát operací na udržení míru".

Plácání se po ramenou

Americký viceprezident ocenil "odvahu a působivou bojeschopnost" francouzských vojáků a blahopřál Francii, že se k "rozhodnému zásahu" v Mali odhodlala: byl totiž "nejen v zájmu Francie, ale i Spojených států a všech zemí".

Hollande na oplátku vyjádřil vděčnost za americkou politickou a logistickou podporu francouzské intervenci.

Islamistické skupiny ovládly sever Mali po neúspěšném vojenském puči loni na jaře a požadovaly pro tuto část Mali nezávislost. 

Francie před třemi týdny zahájila operaci proti těmto skupinám na žádost maliské vlády a ve spolupráci s maliskou armádou. Navzdory úspěchu této operace se ale mnozí obávají, co se stane, jakmile Francouzi odejdou. Navíc radikálové zřejmě nebyli poraženi, ale pouze se stáhli do obtížně přístupných horských a pouštních oblastí.

Podívejte se, jak vypadá válka v Mali

Tlak na Teherán

Biden a Hollande se rovněž shodli na odhodlání vyvíjet tlak na Teherán s cílem úspěšně završit mezinárodní jednání o sporném íránském jaderném programu.

"Írán stále odmítá zprůhlednit svůj program a splnit své mezinárodní závazky," upozornil podle AFP francouzský prezident. Připomněl, že s Íránci se má brzy uskutečnit další schůzka, prohlásil, že je třeba "vyvíjet tlak až do konce, aby jednání mohla skončit úspěchem".

Podle agentury DPA připomíná Bidenova taktika metodu cukru a biče, neboť v sobotu vyzval Írán k přímým rozhovorům o jaderném programu.

Irán je připraven s USA jednat

V neděli íránský ministr zahraničí Alí Akbar Sálehí na mnichovské mezinárodní bezpečnostní konferenci uvedl, že země je s USA připravena bilaterálně jednat. Sálehí dnes Bidenovu sobotní nabídku označil za znamení toho, že americká administrativa změnila přístup k Íránu.

"Myslím, že je jen otázkou času, kdy obě strany začnou jednat, neboť konflikt jistě není tou cestou," řekl dnes Sálehí. "A za další, tento spor o jádro se stává unavujícím."

USA, Rusko, Čína, Francie, Británie a Německo navrhly Íránu další jednání 25. února v Kazachstánu poté, co rozhovory o jaderném programu Teheránu byly na měsíc přerušeny. Zatím není zřejmé, zda Teherán nabídku akceptuje. Západ a Izrael podezírají Írán, že se pod pláštíkem mírového využití atomu snaží vyvinout jadernou zbraň, což Teherán kategoricky popírá.

 

Právě se děje

Další zprávy