Pomoc bližnímu, nebo napomáhání invazi? Výzva papeže k uprchlíkům rozděluje církev

Martin Novák Martin Novák
14. 9. 2015 6:37
Na papežovu výzvu pomoci uprchlíkům reagují katolíci a duchovní různě. Někteří mají strach z muslimů, jiní zastávají názory, že pomoci je třeba i jinověrcům. Česká biskupská konference nabízí farnosti, pokud bude mít stát zájem tam běžence ubytovat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha – Výzva papeže Františka k přijetí uprchlíků farnostmi a kláštery rozděluje jak klérus, tak věřící. Není přijímána jednoznačně.

Na sociální sítích Facebook a Twitter koluje vtip doprovázený otázkou: Je ten papež vůbec katolík?

V Evropě je přibližně 120 tisíc římskokatolických farností. Nejvíce v Itálii - 27 000. Ve Francii a Španělsku je jich kolem 20 000, v České republice přes tři tisíce.

Je to invaze, prohlásil biskup

Ani v Itálii nejsou názory jednoznačné. Reportér agentury Reuters popsal vzrušenou diskusi ve městě Castelgomberto na severu země. Na výzvu ubytovat uprchlíky v opuštěné budově fary reagoval místní starší muž popuzeně: "Můj děda stavěl ten dům pro kněze, ne pro muslimy!"

Proti pomoci běžencům, jejichž nejposvátnější knihou je Korán, se slovy nejvíce vymezili maďarští duchovní.

Kardinál Peter Erdö pomáhat nejprve odmítl s tím, že církev by se stala pašerákem lidí. Řekl to však ještě před prohlášením Františka. Po něm reagoval, že "jsme připraveni pomáhat.“

Biskup László Kiss-Rigo z jižního Maďarska zastává názor, že hlava katolické církve se mýlí. "Je to invaze, přicházejí s výkřiky Alláhu Akbar," uvedl biskup.

Úplným opakem je rakouský kardinál Christoph Schönborn, při posledních dvou konkláve ve Vatikánu v letech 2005 a 2013 považovaný za jednoho z vážných uchazečů o papežský stolec.

Nabídl ubytovat v církevních prostorách tisíc běženců a sloužil mši za jednasedmdesát běženců udušených v chladicím voze na rakouské dálnici.

Byty a místností dává k dispozici uprchlíků také římskokatolická diecéze v Kolíně nad Rýnem.

Poláci jsou zdrženliví

V Polsku se o přijetí muslimů debatuje. Zatímco společnost je rozdělená, vedení polské katolické církve zachovává k papežově výzvě zdrženlivý postoj.

Pražský arcibiskup Dominik Duka patří, soudě podle jeho posledního blogu na Aktuálně.cz, k opatrnějším duchovním.

"Jestliže někdo tvrdí, že ptát se na náboženskou orientaci těchto utečenců je bezvýznamné, nebo že se tím porušují lidská práva, pak si myslím, že právo na život a bezpečí našich rodin a občanů této země je nadřazeno ostatním právům. Neznamená to žádné kastování, ale rozumné uvažování – slyšeli jsme snad někdy, že by křesťané či židé z těchto zemí v Evropě působili jako teroristé?" napsal ve své úvaze.

Generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub uvedl v televizi DVTV, že církev v Čechách a na Moravě nabízí pomoc uprchlíkům, musí být ale koordinována se státem a místní samosprávou.  

"Spustíme samostatný web, na kterém budeme lidi žádat, aby nabídli svoji pomoc. Je to také reakce na výzvu papeže Františka. Je otevřen všem, ale se zdůrazněním, aby se tam hlásily s nabídkou pomoci farnosti a řády. Nabízejí pomoc, kterou projednaly na úrovni místních samospráv," řekl Holub.

"Bude zde možné nabídnout tuto pomoc. Je to otázka jednání se státem, jaké budou podmínky, co bude stát potřebovat," odpověděl na otázku, zda se české a moravské farnosti otevřou uprchlíkům.

Jsme ochotni pomoci tam, kde stát řekne, že tito lidé nejsou bezpečnostním rizikem pro Českou republiku, říká generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub. Kvůli pomoci církev spustí web. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy