Pomoc bližnímu, nebo napomáhání invazi? Výzva papeže k uprchlíkům rozděluje církev

Martin Novák Martin Novák
14. 9. 2015 6:37
Na papežovu výzvu pomoci uprchlíkům reagují katolíci a duchovní různě. Někteří mají strach z muslimů, jiní zastávají názory, že pomoci je třeba i jinověrcům. Česká biskupská konference nabízí farnosti, pokud bude mít stát zájem tam běžence ubytovat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha – Výzva papeže Františka k přijetí uprchlíků farnostmi a kláštery rozděluje jak klérus, tak věřící. Není přijímána jednoznačně.

Na sociální sítích Facebook a Twitter koluje vtip doprovázený otázkou: Je ten papež vůbec katolík?

V Evropě je přibližně 120 tisíc římskokatolických farností. Nejvíce v Itálii - 27 000. Ve Francii a Španělsku je jich kolem 20 000, v České republice přes tři tisíce.

Je to invaze, prohlásil biskup

Ani v Itálii nejsou názory jednoznačné. Reportér agentury Reuters popsal vzrušenou diskusi ve městě Castelgomberto na severu země. Na výzvu ubytovat uprchlíky v opuštěné budově fary reagoval místní starší muž popuzeně: "Můj děda stavěl ten dům pro kněze, ne pro muslimy!"

Proti pomoci běžencům, jejichž nejposvátnější knihou je Korán, se slovy nejvíce vymezili maďarští duchovní.

Kardinál Peter Erdö pomáhat nejprve odmítl s tím, že církev by se stala pašerákem lidí. Řekl to však ještě před prohlášením Františka. Po něm reagoval, že "jsme připraveni pomáhat.“

Biskup László Kiss-Rigo z jižního Maďarska zastává názor, že hlava katolické církve se mýlí. "Je to invaze, přicházejí s výkřiky Alláhu Akbar," uvedl biskup.

Úplným opakem je rakouský kardinál Christoph Schönborn, při posledních dvou konkláve ve Vatikánu v letech 2005 a 2013 považovaný za jednoho z vážných uchazečů o papežský stolec.

Nabídl ubytovat v církevních prostorách tisíc běženců a sloužil mši za jednasedmdesát běženců udušených v chladicím voze na rakouské dálnici.

Byty a místností dává k dispozici uprchlíků také římskokatolická diecéze v Kolíně nad Rýnem.

Poláci jsou zdrženliví

V Polsku se o přijetí muslimů debatuje. Zatímco společnost je rozdělená, vedení polské katolické církve zachovává k papežově výzvě zdrženlivý postoj.

Pražský arcibiskup Dominik Duka patří, soudě podle jeho posledního blogu na Aktuálně.cz, k opatrnějším duchovním.

"Jestliže někdo tvrdí, že ptát se na náboženskou orientaci těchto utečenců je bezvýznamné, nebo že se tím porušují lidská práva, pak si myslím, že právo na život a bezpečí našich rodin a občanů této země je nadřazeno ostatním právům. Neznamená to žádné kastování, ale rozumné uvažování – slyšeli jsme snad někdy, že by křesťané či židé z těchto zemí v Evropě působili jako teroristé?" napsal ve své úvaze.

Generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub uvedl v televizi DVTV, že církev v Čechách a na Moravě nabízí pomoc uprchlíkům, musí být ale koordinována se státem a místní samosprávou.  

"Spustíme samostatný web, na kterém budeme lidi žádat, aby nabídli svoji pomoc. Je to také reakce na výzvu papeže Františka. Je otevřen všem, ale se zdůrazněním, aby se tam hlásily s nabídkou pomoci farnosti a řády. Nabízejí pomoc, kterou projednaly na úrovni místních samospráv," řekl Holub.

"Bude zde možné nabídnout tuto pomoc. Je to otázka jednání se státem, jaké budou podmínky, co bude stát potřebovat," odpověděl na otázku, zda se české a moravské farnosti otevřou uprchlíkům.

Jsme ochotni pomoci tam, kde stát řekne, že tito lidé nejsou bezpečnostním rizikem pro Českou republiku, říká generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub. Kvůli pomoci církev spustí web. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 2 hodinami

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy