Pomáhali Rusové Zemanovi ve volbách? To spíš ruští poradci chtějí nové zakázky, míní politolog

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
29. 11. 2016 19:55
Podle článku uralského zpravodajského serveru s názvem "Jak Rusko zvolí českého prezidenta" se anonymní ruští konzultanti podíleli na tom, že v prezidentských volbách v Česku zvítězil v roce 2013 Miloš Zeman. Podle ruského politologa a novináře Ivana Preobraženského i dalších expertů ale článek působí velmi nedůvěryhodně.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: ČTK

Praha – Článek "Jak Rusko zvolí českého prezidenta", zveřejněný na ruském informačním serveru ura.ru, vyvolal bouřlivé diskuse v Česku stejně jako v Rusku. Anonymní ruský politický konzultant v něm tvrdí, že se zúčastnil českých prezidentských voleb v roce 2013 na straně Miloše Zemana. A že Zeman zvítězil mimo jiné díky falšování výsledků.

Peníze podle konzultanta, citovaného ruským serverem, dostávali spojenci Zemana skrze síť kasin, kontrolovaných vysokým kremelským úředníkem.

Za lživý a nedůvěryhodný označili text jak mluvčí českého prezidenta Jiří Ovčáček, tak i Jakub Janda z think-tanku Evropské hodnoty, který se dlouhodobě zabývá ruskou propagandou a jinak je silným kritikem Miloše Zemana.  

Podle ruského politologa a novináře Ivana Preobraženského působí článek spíše jako pokus někoho z ruských politických konzultantů získat novou zakázku při dalších prezidentských volbách v roce 2018. Ruští volební konzultanti, nebo jak Rusové říkají polit-technologové, totiž pracují po celém světě.

"Když byly v Rusku zrušeny jednomandátové volební obvody v roce 2007, šly výdělky tzv. polit-technologů silně dolů. Většina se vydala pracovat do postsovětských států. Pracovali ale taky v zemích jihovýchodní Asie, v Mongolsku, Latinské Americe, nebo dokonce v členských státech Evropské unie," vysvětluje Preobraženskij.

To ostatně není žádné tajemství. Doyen ruských politických konzultantů a majitel agentury s výmluvným názvem Nikkolo M Igor Mintusov je respektován i na světové scéně a je místopředsedou Evropské asociace politických konzultantů. 

Tomu pomoz k vítězství, tamtomu ne

Ve většině případů jsou podle Preobraženského tito konzultanti placeni samotnými zahraničními kandidáty.

"Existují ale případy, kdy polit-technology pošle do země Kreml, aby pomohli kandidátovi, jehož vítězství by chtěli vidět v Moskvě. V takovém případě Kreml najde coby sponzora firmu, která je buď spojená se státem, nebo je na státních zakázkách závislá. Podle toho, kdo to platí, vypadá i spolupráce s kandidátem samotným. Mohou být součástí jeho štábu, nebo pracovat nezávisle a prosazovat kremelskou agendu. Dokonce existoval případ, kdy političtí konzultanti uprostřed kampaně začali silně brzdit, protože původní kandidát kvůli něčemu naštval Moskvu," říká Preobraženskij.

Techniky, které článek na serveru ura.ru popisuje, nejsou podle Preobraženského ničím novým, ani ruským výmyslem.

"Co se týče téměř špiónského získávání peněz na kampaň přes kasina, to bylo přinejmenším jednou použité v jedné zemi, která na rozdíl od Ruska kasina nezakázala. Stejně tak jde peníze získávat i pomocí nebankovních směnáren. Ale nemyslím, že je to nějak zvlášť rozšířené," tvrdí expert.

Také on článku vyčítá faktické chyby a slabou znalost českých politických reálií. "Přijde mi to jako pokus poměrně tradičních proruských polit-technologů o diskreditaci oponentů. Možná nějaká skupina vede jednání o účasti na prezidentské kampani v roce 2018, časově by to dávalo smysl. Zveřejnění takové informace by je mohlo diskreditovat,“ myslí si Preobraženskij.

 

Právě se děje

Další zprávy