Pomáhal odhalit rakovinu, teď chytrý nůž bojuje proti podvodníkům s jídlem

Pavlína Procházková
10. 8. 2016 20:39
Levné a často nebezpečné náhražky v potravinách lidé pouhým okem neodhalí, byť to může ohrozit jejich zdraví. Pomoci by měl takzvaný chytrý nůž z Queen's University v Belfastu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Belfast - Podvody s potravinami jsou takřka na denním pořádku. Pro běžného zákazníka je těžké zjistit, z čeho jsou jednotlivé produkty skutečně vyrobené, anebo zda obsah odpovídá etiketě.

Nejviditelnější je to u rybích filetů. Podle serveru BBC většina lidí nepozná rozdíl mezi jednotlivými druhy ryb, které se ovšem významně liší v ceně i kvalitě.

Vidina úspory na prodávaném filé je lákavá nejen pro dodavatele, ale například i pro majitele v Británii oblíbených Fish&Chips restaurací, píše server BBC.

Při nahrazování dražších produktů těmi levnějšími přitom hrozí zdravotní rizika, například alergické reakce.

Na Queen's University v severoirském Belfastu nyní našli způsob, jak "falšování" jídla snadno předejít.

Od rakoviny k rybám

Jmenuje se i-knife, tedy chytrý nůž, a původně ho pro zcela jiný účel vyvinul Zoltan Takats, světoznámý chirurg Imperial College v Londýně. Jeho vynález dokáže rozpoznat tkáně napadené rakovinou jednoduše tím, že do nich řeže. Je vybaven laserem a funguje na principu analýzy plynných molekul, získaných pomocí jemného řezu do masa.

Tým z Belfastu nyní i-knife naučil, jak rozpoznat jednotlivé druhy ryb. Stačí do masa říznout a během chvíle je jasné, zda se jedná o podvod, často tedy o podřadnou surovinu.

Za úpravou přístroje stojí Chris Elliott, ředitel belfastského Globálního institutu pro bezpečnost jídla (Institute for Global Food Security). Jeho práce se dostala do popředí mimo jiné v roce 2013, kdy Evropou otřásl skandál s potravinami obsahujících koňské maso.

 "Potravinářský průmysl je plný podvodů s jídlem týkajících se alergenů, což ohrožuje zdraví zákazníků a pověst prodejců,“ řekl serveru Belfast Telegraph.

Práce na zdokonalování nože nepřestává

Tím ale Elliottův tým nekončí. Pracuje také na tom, jak pomocí nože zjistit, zda byla ryba chycena na prut nebo do sítě. Rybolov se sítěmi přispívá k ohrožování delfínů či mořských želv, jelikož se často zachytávají v sítích. Navíc také způsobuje škody korálovým útesům.

Někteří zákazníci si proto rádi připlatí za to, že kupují ryby chycené prutem, tedy etičtějším způsobem, jenž zachovává přirozené prostředí oceánů. Jak ale poznají, že jejich dražší ryby nebyly chyceny stejně jako všechny ostatní?

"V těch chycených do sítě nacházíme jiné metabolické stopy," prozradil Elliot BBC. "Podle naší hypotézy jsou způsobené stresem."

V pozadí je organizovaný zločin

Podle Chrise Van Steenkista, specialisty Europolu na padělané zboží, jde hlavně o peníze. Setkal se s nejrůznějšími druhy podvodů - od jedlých šneků ledabyle sesbíraných v lese namísto pěstovaných na farmách až po zkaženou oliheň, omytou chemikáliemi a prodávanou na ledě, jako by byla čerstvá. "Stále pracujeme na případech, o kterých nemůžu moc mluvit, a ty jsou určitě propojené s organizovaným zločinem nebo mafií," vysvětlil.

Chris Elliott si nemyslí, že podvody s jídlem někdy vymizí. "Ale musíme jim to hodně ztížit."

Dnes má globální trh s jídlem hodnotu čtyř bilionů dolarů a rapidně roste. Podle některých předpovědí se do roku 2020 zdvojnásobí. Proto je také stále spletitější a ve větším ohrožení podvodů, kdy jsou levnější a často škodlivější substituty vmíchávány do prodávaných potravin.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Tenista Veselý postoupil na antuce v Kitzbühelu hladce do druhého kola

Tenista Jiří Veselý postoupil na antukovém turnaji v Kitzbühelu hladce do druhého kola. Osmadvacetiletý český reprezentant na úvod vyřadil Ernestse Gulbise z Lotyšska 6:4, 6:1.

Veselý, kterému ve světovém žebříčku patří 86. místo, byl na servisu suverénní a za celý zápas přišel při svém podání o pouhé tři fiftýny. Proti Gulbisovi, jenž se v pořadí ATP propadl až na konec druhé stovky, uspěl i ve čtvrtém vzájemném zápase.

O postup do čtvrtfinále, které si na okruhu ATP naposledy zahrál na začátku února na jednom z přípravných turnajů v Melbourne před Australian Open, se Veselý utká s Jozefem Kovalíkem. Slovenský kvalifikant vyřadil v 1. kole devátého nasazeného Jaumeho Munara ze Španělska.

Tenisový turnaj mužů v Kitzbühelu (antuka, dotace 481.270 eur):

Dvouha - 1. kolo:

Veselý (ČR) - Gulbis (Lot.) 6:4, 6:1, Martínez (Šp.) - Pouille (Fr.) 6:3, 6:7 (4:7), 6:4.

Zdroj: ČTK
Další zprávy