Pomáhal odhalit rakovinu, teď chytrý nůž bojuje proti podvodníkům s jídlem

Pavlína Procházková
10. 8. 2016 20:39
Levné a často nebezpečné náhražky v potravinách lidé pouhým okem neodhalí, byť to může ohrozit jejich zdraví. Pomoci by měl takzvaný chytrý nůž z Queen's University v Belfastu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Belfast - Podvody s potravinami jsou takřka na denním pořádku. Pro běžného zákazníka je těžké zjistit, z čeho jsou jednotlivé produkty skutečně vyrobené, anebo zda obsah odpovídá etiketě.

Nejviditelnější je to u rybích filetů. Podle serveru BBC většina lidí nepozná rozdíl mezi jednotlivými druhy ryb, které se ovšem významně liší v ceně i kvalitě.

Vidina úspory na prodávaném filé je lákavá nejen pro dodavatele, ale například i pro majitele v Británii oblíbených Fish&Chips restaurací, píše server BBC.

Při nahrazování dražších produktů těmi levnějšími přitom hrozí zdravotní rizika, například alergické reakce.

Na Queen's University v severoirském Belfastu nyní našli způsob, jak "falšování" jídla snadno předejít.

Od rakoviny k rybám

Jmenuje se i-knife, tedy chytrý nůž, a původně ho pro zcela jiný účel vyvinul Zoltan Takats, světoznámý chirurg Imperial College v Londýně. Jeho vynález dokáže rozpoznat tkáně napadené rakovinou jednoduše tím, že do nich řeže. Je vybaven laserem a funguje na principu analýzy plynných molekul, získaných pomocí jemného řezu do masa.

Tým z Belfastu nyní i-knife naučil, jak rozpoznat jednotlivé druhy ryb. Stačí do masa říznout a během chvíle je jasné, zda se jedná o podvod, často tedy o podřadnou surovinu.

Za úpravou přístroje stojí Chris Elliott, ředitel belfastského Globálního institutu pro bezpečnost jídla (Institute for Global Food Security). Jeho práce se dostala do popředí mimo jiné v roce 2013, kdy Evropou otřásl skandál s potravinami obsahujících koňské maso.

 "Potravinářský průmysl je plný podvodů s jídlem týkajících se alergenů, což ohrožuje zdraví zákazníků a pověst prodejců,“ řekl serveru Belfast Telegraph.

Práce na zdokonalování nože nepřestává

Tím ale Elliottův tým nekončí. Pracuje také na tom, jak pomocí nože zjistit, zda byla ryba chycena na prut nebo do sítě. Rybolov se sítěmi přispívá k ohrožování delfínů či mořských želv, jelikož se často zachytávají v sítích. Navíc také způsobuje škody korálovým útesům.

Někteří zákazníci si proto rádi připlatí za to, že kupují ryby chycené prutem, tedy etičtějším způsobem, jenž zachovává přirozené prostředí oceánů. Jak ale poznají, že jejich dražší ryby nebyly chyceny stejně jako všechny ostatní?

"V těch chycených do sítě nacházíme jiné metabolické stopy," prozradil Elliot BBC. "Podle naší hypotézy jsou způsobené stresem."

V pozadí je organizovaný zločin

Podle Chrise Van Steenkista, specialisty Europolu na padělané zboží, jde hlavně o peníze. Setkal se s nejrůznějšími druhy podvodů - od jedlých šneků ledabyle sesbíraných v lese namísto pěstovaných na farmách až po zkaženou oliheň, omytou chemikáliemi a prodávanou na ledě, jako by byla čerstvá. "Stále pracujeme na případech, o kterých nemůžu moc mluvit, a ty jsou určitě propojené s organizovaným zločinem nebo mafií," vysvětlil.

Chris Elliott si nemyslí, že podvody s jídlem někdy vymizí. "Ale musíme jim to hodně ztížit."

Dnes má globální trh s jídlem hodnotu čtyř bilionů dolarů a rapidně roste. Podle některých předpovědí se do roku 2020 zdvojnásobí. Proto je také stále spletitější a ve větším ohrožení podvodů, kdy jsou levnější a často škodlivější substituty vmíchávány do prodávaných potravin.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušen a v obou směrech se tvoří dlouhé kolony. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic a policie. Doprava je z dálnice odkláněna mezi exity 168 a 178. I objízdná trasa je ale podle policie přetížená. Policie původně v noci na dnešek na twitteru informovala o obnovení provozu na D1, ale zprávu pak smazala a vydala nové informace.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek. V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie v úterý ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Söder to nebude. Německá CDU chce jako nástupce Merkelové Armina Lascheta

Celostátní vedení Křesťanskodemokratické unie (CDU) se jasně vyslovilo pro předsedu strany Armina Lascheta jako kandidáta unie CDU/CSU na německého kancléře v zářijových volbách. Oznámil to podle agentury DPA mluvčí strany po šestihodinovém jednání špiček křesťanských demokratů v Berlíně. Pro Lascheta podle něj hlasovalo 31 členů vedení, devět pro jeho soupeře, předsedu sesterské Křesťansko-sociální unie (CSU) a bavorského premiéra Markuse Södera a šest členů se zdrželo.

Agentura AFP poznamenala, že populární bavorský vůdce Söder v předstihu přislíbil, že se podřídí rozhodnutí CDU. Laschet je současně premiérem Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy