Tým českého chirurga Bohdana Pomahače v USA transplantoval obličej prvnímu černochovi

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 10. 2019 23:02
Tým českého chirurga Bohdana Pomahače v nemocnici v americkém Bostonu poprvé transplantoval celý obličej černošskému pacientovi. Osmašedesátiletý Robert Chelsea, který utrpěl těžké poranění obličeje při požáru, se stal zároveň nejstarším člověkem, který takovou operaci podstoupil, uvedla televize NBC News.
Bohdan Pomahač
Bohdan Pomahač | Foto: ČTK

Operace se uskutečnila již v červenci, výsledek ale nemocnice oznámila až nyní. Zákrok, který trval 16 hodin, vedl Pomahač, podílelo se na něm ale více než 45 dalších lékařů, sester, anesteziologů a dalších odborníků. Pro bostonskou nemocnici, kde Pomahač působí, to byla v pořadí devátá takováto transplantace.

Chelsea měl v roce 2013 těžkou autonehodu způsobenou opilým řidičem, při které utrpěl popáleniny na 60 procentech těla včetně obličeje. Od té doby absolvoval na tři desítky operací, ale plastičtí chirurgové ani tak nedokázali rekonstruovat rty, nos a levé ucho.

"Ač je s 68 lety nejstarším pacientem transplantace obličeje, Robert činí pokroky a zotavuje se pozoruhodně rychle," citovala Pomahače NBC. "Těšíme se, až uvidíme významné zlepšení kvality Robertova života," dodal chirurg.

Chelsea transplantaci označil za úžasný dar, kterým získal druhou šanci, a uvedl, že slovy nedokáže vyjádřit, jak se cítí. Na operaci čekal od roku 2018, kdy byl zařazen na seznam. Nemocnice poté hledala dárce, jehož odstín kůže se co nejvíce shodoval s Chelseaho.

Pomahač se narodil v Ostravě a vystudoval lékařskou fakultu Palackého univerzity v Olomouci. Do bostonské nemocnice, která patří řadu let mezi deset nejlepších nemocnic v USA, přišel na chirurgickou praxi v roce 1996. Později se začal soustředit na problematiku obličejové transplantace a v březnu 2011 provedl první úspěšnou celkovou transplantaci obličeje v USA.

Pomahač: Transplantace obličeje? Nejunikátnější je jeho odběr, umíme to jen dva (video ze září 2015)

O transplantaci obličeje mě žádá přes 100 lidí, je to ale tak náročná operace, že se nedá dělat často, tvrdí plastický chirurg Bohdan Pomahač. U operace často stojí i víc než 24 hodin. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy