Zničení jaderné střelnice pojme Kim jako slavnostní ohňostroj. Zničí důkazy, tunely už nepotřebuje

Martin Novák Martin Novák
22. 5. 2018 19:54
Jedno z nejstřeženějších míst Severní Koreje a světa čeká likvidace. Kim Čong-un nechá před schůzkou s Donaldem Trumpem zničit jaderný polygon Punggye-ri.
Jaderné pokusy v KLDR vyvolaly silná zemětřesení. Naposledy loni v září.
Jaderné pokusy v KLDR vyvolaly silná zemětřesení. Naposledy loni v září. | Foto: ČTK

Pchjongjang - V přepočtu 220 tisíc korun museli složit novináři, kteří se chtěli dostat na jedno z nejstřeženějších a nejnedostupnějších míst planety. Na severokorejskou jadernou střelnici Punggye-ri.

Když tu režim prováděl všech šest pokusných atomových výbuchů, byla to nepřístupná zóna. Nesměli sem ani Severokorejci bez povolení, natož cizinci.

Před summitem vůdce KLDR Kim Čong-una a amerického prezidenta Donalda Trumpa 12. června v Singapuru se však Severokorejci rozhodli uspořádat zničení střelnice. Podle některých hlasů to má být akce téměř na úrovni divadla či ohňostroje.

Novináři, kteří zaplatili horentní sumu, aby mohli být u toho, dostanou speciální luxusní tribunu. Aby dobře viděli na sérii výbuchů, které mají zlikvidovat podzemní tunely pod horou Mantap. Budovy v komplexu mají být buď strženy, nebo zapečetěny.

Vedle novinářů ale nedostali pozvání žádní experti na jaderné zbraně. Likvidace Punggye-ri tak znamená, že zbrojní inspektoři nebudou moci zajistit řadu důkazů z minulosti. Důkazů týkajících se předchozích jaderných testů. O síle výbuchů, složení náloží a dalších podrobnostech.

Proč vůbec demoluje střelnici?

"Čistí celý komplex a strhávají budovy, aby se nikdo nedozvěděl, co tam dělali," uvedl pro britskou televizi BBC expert na otázky šíření atomových zbraní Vipin Narang z Massachusettského technologického institutu (MIT).

Podle serveru North 38 navíc Kim Čong-un už střelnici nejspíše nepotřebuje. Jaderný program dosáhl takového pokroku, že není nutné provádět další podzemní výbuchy. Sám v letošním novoročním projevu prohlásil, že "nukleární arzenál země je kompletní".

Čínská média také informovala, že Punggye-ri je po šesti jaderných pokusech v havarijním stavu. V důsledku zemětřesení se část podzemních chodeb zřítila a střelnice by další zátěž už nevydržela. Pchjongjang to nicméně popírá.

K prvnímu jadernému testu došlo v Punggye-ri v říjnu 2006, šestý a zároveň poslední proběhl loni v září.

Velkolepá demolice objektu připomíná podobnou událost z roku 2008. Tehdy Kimův otec Kim čong-il nechal také za přítomnosti kamer zahraničních novinářů strhnout chladicí věž jaderného reaktoru v Jongbjonu. Demonstroval tím, že Severní Korea končí s testy. Ale nestalo se tak.

Trump to vidí jinak než Kim

S blížícím se summitem Trumpa s Kim Čong-unem vyplouvají na povrch rozdílné představy obou stran o tom, k čemu mají rozhovory vést.

Američané požadují rychlou, úplnou a ověřitelnou likvidaci všech jaderných zbraní a mezikontinentálních raket. Severokorejci to odmítají, nepřistoupí prý na žádná ultimáta.

Zpráva o tom, že KLDR je ochotna přistoupit na kompletní denuklearizaci, pochází od jihokorejských představitelů. Sever ji nepotvrdil.

Trump ale zároveň Kimovi hrozí, že jeho režim čeká zničení, pokud výsledkem rozhovorů nebude jaderné odzbrojení Severní Koreje.

"Slavnostní" likvidace střelnice v Punggye-ri se má uskutečnit mezi středou a pátkem.

Podívejte se na záběry z historického summitu Kim Čong-una a jihokorejského prezidenta Mun Če-ina:

Kim Čong-un přijel limuzínou, pak s jihokorejským prezidentem zasadil mírovou borovici | Video: Reuters, Asociated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy