reklama
 
 

Polští lovci bouřek poráží v předpovědích meteorology

3. 8. 2012
Amatéři dokázali předpovědět tornádo, o němž se profesionálové vůbec nezmínili

Varšava (od naší spolupracovnice) - Když se ostatní schovávají před bouří, zavírají okna a vypínají elektrické spotřebiče, oni vyrážejí s fotoaparáty do přírody v naději získat co nejlepší záběr.

Mají vlastní techniky vyhledávání efektů a mnohdy riskují. Přiznávají, že je to adrenalin. Jejich koníčkem je ale také živel předvídat a varovat lidi před nebezpečím. V Polsku se jim říká "lovci bouřek".

Amatéři sdružení ve spolku Polští lovci bouří na rozdíl od profesionálních meteorologů odhalili blížící se tornádo, které se v polovině července přehnalo severem Polska, zabilo jednoho člověka a asi deset dalších lidí zranilo.

Vojvoda Kujavsko-pomořanského vojvodství‎ Ryszard Stachurski už synoptiky z Ústavu meteorologie a vodního hospodářství (IMGW) vyzval, aby začali prognóz "lovců bouří" využívat. Ve vysílání gdaňského rozhlasu upozornil, že zatímco oficiální úřady obyvatele nevarovaly, na portálu łowcyburz.pl byly informace o blížícím se živlu už den předem.

Na své internetové stránce "lovci" zveřejnili mapu s červeně vyznačenými regiony, které by se podle nich mohly ocitnout v nebezpečí. Oficiální předpověď tou dobou hlásila pouze mírný vítr a srážky.

"Vím, že je těžké předpovědět počasí se stoprocentní jistotou. V Polsku jsou však lidé, kteří tornádo předpověděli,“ zdůraznil vojvoda.

Do meteorologů si "rýpla" i polská média. "Zkušení odborníci by se měli poučit od studentů, kteří tvoří servis Polských lovců bouří," uvedl portál se.pl.

Tzv. stormchasing (tedy "lov bouří") v Polsku nadchl několik mladých lidí, kteří už asi čtyři roky úspěšně odhalují nebezpečné živly.  S pomocí obyvatel různých regionů mapují situaci po celé zemi a své poznatky publikují na internetu.

Fotografují, filmují a sepisují zprávy. Pokud některým místům hrozí nebezpečí, informují média nebo policii. 

Přestože někteří členové organizace prošli školením v ústavu meteorologie, ne vždy se jejich činnost setkává s pochopením. "IMGW nás považuje za nepřátele," posteskl si v rozhovoru pro internetový deník Onet jeden z "lovců" Piotr Žurowski.

"Bojujeme o to, aby byly informace o povětrnostní situaci běžně přístupné," uvedl. Podle něj se však údaje z radarů zveřejňují jen v případě velkého nebezpečí. Někdy se prý úřady dokonce bojí alarmující zprávy zveřejňovat s tím, že pokud by se nepotvrdily, lidé by jim v budoucnu nevěřili.

Lovci bouří přiznávají, že jsou bouřkami "posedlí". "Fascinuje mě, jak vznikají, jak se vyvíjejí a za jakých podmínek se vyskytují," uvedl Žurovski. Připustil, že téměř všichni členové skupiny museli překonat strach, než se ke své činnosti odhodlali.

"Lovci bouří" se snaží dostat do bezprostřední blízkosti bouře, aby mohli blesky buď vyfotit, nebo změřit jejich sílu.

"Fotografování z domu často nestačí. Svoláváme několik osob, nasedáme do aut a jedeme hledat dobré stanoviště, odkud je výhled na bouřku nejlepší," vysvětluje student sociální komunikace Tomasz Machowski.

Snaží se prý dodržovat základní pravidla. "Hledáme plochu, která je mimo dosah bouře, nebo zůstáváme v autě, které působí jako tzv. Faradayova klec. Blesk se po ní jen sveze," vysvětluje.

Podle Machowského lze sledování bouřek přirovnat k extrémním sportům. "Blízké údery blesků a hřmění působí příliv adrenalinu. Člověk nikdy neví, co se stane. To je jako v dobrém filmu," říká.

autor: | 3. 8. 2012

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama