Polští konzervativci upevňují moc po vzoru Orbána. Z veřejnoprávních médií budou "národní"

Martin Ehl Martin Ehl
30. 12. 2015 22:10
Polský parlament ve středu večer schválil novelu zákona o veřejnoprávních médiích, která nové vládě umožní dosadit do vedení televize a do rozhlasu své lidi. Opozice protestuje, zákon kritizuje i Evropská komise. Prezident Andrzej Duda také podepsal kontroverzní novelu o ústavním soudu.
Protivládní demonstrace v Bydhošti.
Protivládní demonstrace v Bydhošti. | Foto: Reuters

Varšava - Polská konzervativní vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) nepropadla sváteční náladě a rekordním tempem mění polské zákony.

Konzervativci vedení Jaroslawem Kaczyńským po říjnovém vítězství začali rychle prosazovat svůj program nazvaný "Dobrá změna", kterým chtějí po vzoru maďarského premiéra Viktora Orbána potlačit dosud vládnoucí liberály a pojistit si moc nejen ve státních institucích, ale i v kulturní a názorové sféře.

Spor první: kontrola televize a rozhlasu

Poslanci PiS se rozhodli umlčet veřejnoprávní média. Ve středu večer Dolní komora polského parlamentu schválila novelu zákona, která umožní nové vládě dosadit do vedení televize a do rozhlasu své lidi.

Až dosud byly řídící funkce a dozorčí rady obsazovány na základě veřejných konkurzů. Novela, jejíž přijetí vládní poslanci oslavili bouřlivým potleskem, prošla poměrem hlasů 230 ku 152.

"To není mediální zákon, to je kádrový zákon," reagovala Urszula Augustynová z nejsilnější opoziční strany Občanská platforma (PO).

"Za pár dnů se v Polské televizi a v Polském rozhlasu mohou objevit noví šéfové," předpověděl před hlasováním liberální list Gazeta Wyborcza. "Malá novela může přinést velké změny," upozornil.

Cílem PiS je v řádu několika měsíců postupně změnit veřejnoprávní instituce v "národní média". O jejich vedení a směru má rozhodovat nový orgán - Rada národních médií. Vybírat ji budou Sejm, Senát a prezident. Všechny tyto instituce ovládají konzervativci.

Spor druhý: zkrocení ústavního soudu

Sporu o veřejnoprávní televizi a rozhlas předcházela hádka o ústavní soud.

Prezident Andrzej Duda nevyslyšel varování z Evropy a před vánočními svátky podepsal schválenou novelu zákona o ústavním soudu. Publikována byla hned v úterý, a tudíž už platí. Kromě jiného nařizuje, že soud může rozhodovat jen v plné sestavě. Přítomno musí být nejméně 13 z 15 soudců (dosud to bylo devět) a rozhodnutí musí být schválena dvoutřetinovou většinou.

Ústavní soud novou změnu odmítá. A 12. ledna má rozhodovat o nových pěti ústavních soudcích, které konzervativci ovládaný parlament jmenoval v listopadu.

Opozice proti novele protestuje a také z Bruselu se ozývají hlasy, že změna ústavního soudu může znamenat ohrožení právního státu v Polsku. Někteří experti tvrdí, že soud se nemusí novým zákonem řídit a rozhodovat nadále přímo podle ústavy.

Odborníci očekávají, že tímto sporem je ústavní soud, který Jaroslaw Kaczyński považuje za hlavní překážku pro svoji vládu, na dlouhou dobu de facto paralyzován. V roce 2016 vyprší funkční období dalším dvěma ústavním soudcům, a PiS tak může postupně vyměnit většinu členů tribunálu.

Spor třetí: nová bankovní daň

Třetí zásadní změna zasáhne banky a pojišťovny. Ty budou - podle zákona schváleného v noci na středu - platit novou daň ve výši 0,44 procenta hodnoty jejich aktiv. Z daně jsou vyňaty státní dluhopisy. Zákon začne platit od 1. února.

Ze získaných peněz chce PiS, která má v parlamentu nadpoloviční většinu poslanců, financovat své sociální sliby, především příspěvek na druhé a další dítě ve výši 500 zlotých měsíčně (přibližně 3250 korun).

Do rozpočtu ale podle prvních odhadů nepřijde o mnoho víc peněz. Banky, které mají ve svém portfoliu velký podíl státních obligací, totiž budou platit nižší daně. Podle analýzy think tanku Polityka Insight půjde především o Citi Handlowy a ING Bank Slaski, dcery velkých bankovních skupin Citi a ING.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Zemřel herec Derek Fowlds, tajemník ze série Jistě, pane ministře

Ve věku 82 let zemřel dnes britský herec Derek Fowlds, jehož v Čechách znali diváci zejména z televizních sitcomů Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére. Podle serveru BBC zemřel dnes ráno v nemocnici v jihoanglickém městě Bath na zápal plic.

"Dnes odešel drahý kolega… Derek Fowlds byl opravdu milý člověk a fantastický herec… soustrast jeho rodině i přátelům, byl skutečná legenda," komentoval úmrtí na twitteru herec Larry Lamb.

Fowlds se narodil 2. září 1937 v Londýně. Hercem podle svých slov ani být nechtěl. "Chtěl jsem být fotbalista," vzpomněl ve své autobiografii z roku 2015. Když ale v jedné školní hře z jeviště uslyšel smích publika, rozhodl se pro herectví.

Fowlds začínal na divadle ve West Endu, od 60. let se objevil i v několika filmech, ale více se proslavil až rolí ministerského tajemníka Bernarda Woolleyho z kultovní satiry z osmdesátých let nazvané Jistě, pane ministře a další série Jistě, pane premiére.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Americký soud zamítl žalobu mládeže na vládu kvůli klimatické politice

Federální odvolací soud ve Spojených státech v pátek zamítl žalobu proti klimatické politice vlády, kterou vznesla skupina dětí a dospívající mládeže. Informovala o tom agentura Reuters, podle které je to tvrdá rána tomuto významnému případu, kdy mladí lidé viní vládu, že ohrožuje jejich budoucnost.

Odvolací soud se v poměru dva ku jednomu shodl na tom, že žalující, kterým bylo v době podání žaloby osm až 19 let, neměli v případu odpovídající právní postavení. Soud rovněž konstatoval, že problémy vznesené v žalobě by měly řešit jednotlivé složky federální vlády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy