Polští horníci ubránili doly před zavřením. Protest končí

ČTK ČTK
18. 1. 2015 9:12
Havíři se vzbouřili proti plánům středo-pravicového kabinetu premiérky Ewy Kopaczové zavřít čtyři doly na jihu země.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Katovice - Polští horníci v noci na dnešek ukončili protest proti uzavírání nerentabilních dolů. Stalo se tak poté, co se vláda s odbory v sobotu dohodla, že doly patřící státní firmě Kompania Weglowa (KW) budou fungovat dál.

Ještě v sobotu ráno bylo v dolech okolo 2200 horníků, z toho 1600 na povrchu. V noci na dnešek ale všichni vyfárali, uvedla polská agentura PAP. Havíři se vzbouřili proti plánům středo-pravicového kabinetu premiérky Ewy Kopaczové zavřít čtyři doly na jihu země. Okolo 5000 lidí by tak přišlo o práci. Vláda ve Varšavě s tímto plánem přišla v předvolebním období, polští voliči o novém složení parlamentu rozhodnou letos na podzim.

"Ty, kdo pracují v Kompanii Weglowé, jsme zachránili před strašnou věcí - bankrotem a ztrátou zaměstnání," tvrdí podle Reuters Kopaczová ve společném prohlášení s místním vůdcem odborové organizace Solidarita Dominikem Kolorzem.

Kompania Weglowa má 49 tisíc zaměstnanců, což odpovídá přibližně polovině lidí pracujících v polském těžebním průmyslu. KW je největší uhelnou společností v Evropské unii, spadá pod ní 14 dolů.

Podle dohodnutého plánu bude část dolů převedena do Společnosti pro restrukturalizaci dolů (SRK) a ta pro ně bude hledat investory. Ostatní doly bude spravovat teprve v pátek založená Nowa Kompania Weglowa, v níž má stoprocentní podíl státní obchodník s uhlím Weglokoks. Některé doly by mohly být spojeny se státními energetickými společnostmi: PGE, Eneou, Energou a Tauronem.

O důl Brzeszcze, který byl původně určen k likvidaci, se zajímá elektrárenská společnost Tauron. Jako o dalších případných zájemcích o doly se mluví o Krzysztofovi Domareckém, majiteli firmy na výrobu stavebních materiálů Selena FM, a o politikovi Januszovi Palikotovi, píše Reuters.

Odborář Kolorz podle televize TVN24 přiznal, že i když se doly podaří zachránit před zavřením, čeká některé zaměstnance utahování opasků.

Čtveřice dolů původně určená k uzavření kvůli vysokým výrobním nákladům a klesající ceně uhlí za poslední tři roky zaznamenala ztrátu ve výši 1,9 miliardy zlotých (12,3 miliardy korun).

 

Právě se děje

Další zprávy