Polský ústav chce požádat o vydání expremiéra Štrougala, viní ho z úmrtí na hranicích

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 9. 6. 2020 21:39
Polský Ústav národní paměti se chce podle deníku Rzeczpospolita obrátit na tamní soud, aby požádal o vydání bývalého československého premiéra Lubomíra Štrougala do Polska k trestnímu stíhání.
Lubomír Štrougal na snímku z roku 2012.
Lubomír Štrougal na snímku z roku 2012. | Foto: Vojtěch Marek

Štrougal by se tam měl zodpovídat ze smrti polských občanů, kteří se pokusili v dobách komunistického režimu překročit československou hranici s Rakouskem a západním Německem, napsal polský deník Rzeczpospolita.

Štrougal byl předsedou komunistické federální vlády v Československu v letech 1970 až 1988. Polská žádost se však má týkat první poloviny šedesátých let, tedy období, kdy politik působil ve funkci komunistického ministra vnitra.

Ústav národní paměti se podle listu chystá požádat polský soud o vydání zatykače na Lubomíra Štrougala. Má k dispozici svědectví jednoho z československých pohraničníků o tom, že v drátech uvízl Polák po zásahu elektrickým proudem na československo-rakouské hranici, uvedl deník. Pojistka proud vypnula, ale pohraničníci ho znovu zapnuli, takže polský občan po zásahu elektřinou zemřel.

"Polští vyšetřovatelé mají záznamy o 31 Polácích, kteří přišli o život při přechodu československých hranic. Jejich popel se nachází v bezejmenných hrobech v Brně, Českých Budějovicích a Bratislavě," napsal redaktor deníku Rzeczpospolita Marek Kozubal.

Pětadevadesátiletý Štrougal sám se v minulosti kritice a obviněním na svoji adresu hájil tím, že to byl on, kdo prosadil vypnutí elektrického proudu v hraničním plotu.

S faktickým budováním železné opony začali českoslovenští komunisté v roce 1951. V letech 1952 až 1957 byl prostor mezi stěnami plotu zaminován, počínaje rokem 1952 byl zátaras doplněn o vodiče vysokého napětí. Elektrický proud byl z plotu vypojen v polovině 60. let.

K návrhu se vyslovila Platforma evropské paměti a svědomí, která pořádá v Evropě vzdělávací a výzkumné projekty s cílem vyrovnat se s totalitní minulostí.

"Pokud polský prokurátor dospěje k závěru a obžaluje bývalého vysokého funkcionáře československého komunistického režimu a vydá na něj mezinárodní zatykač, budeme to považovat za správný krok nejen k satisfakci všech obětí a pozůstalých obětí železné opony, ale i k vyrovnání se s komunistickým zločinným režimem v trestněprávní rovině. Platforma dlouhodobě poukazuje na to, že zabíjení nevinných civilistů na hranicíchch je a patří mezi zločiny proti lidskosti," uvádí se v prohlášení platformy.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Policisté našli tělo jednoho z pohřešovaných mladíků, utopil se v Sázavě

Potápěči našli v neděli dopoledne v řece Sázavě na Kutnohorsku tělo jednoho z mladíků, po nichž od čtvrtka pátrali. Byla nařízena soudní pitva. Druhého chlapce policie stále hledá, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

"Dnes v dopoledních hodinách potápěči z poříčního oddělení Labe nalezli tělo utonulého šestnáctiletého mladíka v řece za jezem u Soběšína. O jeho nálezu jsme již vyrozuměli rodiče. Po druhém chlapci potápěči stále pátrají," uvedla mluvčí.

Chlapci ve věku 15 a 16 let se ztratili poblíž Masarykova tábora YMCA nedaleko Soběšína. Jejich zmizení bylo ohlášeno v noci na čtvrtek, dosavadní pátrací akce byly neúspěšné. Do hledání se kromě potápěčů zapojili i psovod a vrtulník s termovizí. Prohledávali řeku od místa, kde byli chlapci viděni naposledy, až k Českému Šternberku. Po pohřešovaných mladících bylo zároveň vyhlášeno celostátní pátrání.

Kromě toho v sobotu policisté prohledávali řeku Sázavu také u kempu Cíl v Sázavě na Benešovsku. Hledali šestapadesátiletého muže, který se šel v pátek vykoupat a od té doby byl pohřešovaný. Tělo našel potápěč zhruba po dvou hodinách pod hladinou řeky poblíž kempu.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Stovky lidí vyrazily za koupáním k Brněnské přehradě, na místě hrozí dopravní kolaps

U Brněnské přehrady kvůli velkému množství aut hrozí kolaps dopravy, lidé by měli využít k přepravě městské hromadné dopravy. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem. Podle něj strážníci museli řešit desítky dopravních přestupků.

Situace byla komplikovaná už v sobotu. "Kvůli silnému provozu doprava na některých místech úplně zkolabovala. Například v Hrázní ulici stála auta ve velmi dlouhé koloně a situaci komplikovala nevhodně odstavená vozidla po obou stranách silnice," uvedl Ghanem.

"Rádi bychom požádali návštěvníky celé rekreační oblasti, aby nejezdili autem a místo toho využili městskou hromadnou dopravu, která je doveze až k Přístavní ulici. V opačném případě je možné, že odpolede a v podvečer budou silnice u přehrady neúnosně přetížené," upozornil Ghanem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy