Polský soud zprostil viny trojici žen, které vyvěsily madonu s duhovou svatozáří

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 3. 2021 14:04
Polský soud v úterý zprostil viny tři aktivistky, které byly obviněny ze znesvěcení a urážky náboženského cítění kvůli tomu, že vyrobily plakáty s motivem slavné Černé madony čenstochovské, která měla místo svatozáře kolem hlavy duhu, symbol komunity gayů, leseb, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT). Informovala o tom agentura AP.
Lidé se sešli u soudu s trojicí aktivistek, které vyvěsily plakát s Pannou Marií s duhovou svatozáří.
Lidé se sešli u soudu s trojicí aktivistek, které vyvěsily plakát s Pannou Marií s duhovou svatozáří. | Foto: Reuters

Ženy chtěly akcí z roku 2019 protestovat proti podle nich nenávistnému vystupování polské katolické církve vůči příslušníkům LGBT komunity. Elžbieta Podleśná, jedna ze žen souzených v tomto případu, vysvětlila, že podnět k vyvěšení plakátů po polském městě Plock zobrazujících Matku Boží s duhou zavdala instalace v tamním kostele svatého Dominika, který gaye a lesby spojoval s hříchy.

Soud v Plocku neshledal žádný znak toho, že by se ženy dopustily trestného činu. Aktivistky navíc podle něj neměly motivaci urazit ničí náboženské cítění nebo se danému vyobrazení Panny Marie vysmívat.

Originál obrazu Černé Matky boží čenstochovské je od 14. století uchováván v polském klášteře Jasna Góra nedaleko Čenstochové.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Microsoft koupí za 19,7 miliardy dolarů firmu Nuance. Ta pomáhala vyrobit asistentku Siri pro Apple

Americký softwarový gigant Microsoft dnes potvrdil, že koupí společnost Nuance Communications, která se zabývá mimo jiné vývojem umělé inteligence a rozpoznávání řeči. Microsoft se snaží svou strategii přechodu ke cloudovým službám posílit i o odvětví zdravotnictví. Do hodnoty transakce 19,7 miliardy dolarů (430,3 miliardy korun) je zahrnut i čistý dluh.

Nuance asistovala společnosti Apple při spuštění osobního asistenta Siri a produkuje software, který se používá například v automobilovém průmyslu. Nuance i Microsoft nyní těží z rozmachu medicíny na dálku, neboť během pandemie covidu-19 se část styku s lékaři přesunula na internet. Produkty Nuance používá přes 55 procent amerických lékařů a 77 procent amerických nemocnic. 

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Stát zatím kompenzaci regionální dopravy nechystá, počká na stanovisko Evropské komise

Stát zatím kompenzace pro kraje za ztráty v regionální dopravě nechystá. Pro případná jednání s kraji o podpoře bude klíčový výsledek současných jednání s Evropskou komisí o kompenzacích pro železniční dopravce, pro které stát připravuje kompenzace až za 1,5 miliardy korun.

Pokud komise dotace pro dopravce schválí, bude stát jednat s kraji. To se podle ministerstva dopravy dá očekávat na konci května. Sdělil to dnes řekl mluvčí ministerstva František Jemelka. Kraje v minulých dnech oznámily, že loni na jízdném z veřejné dopravy ztratily 3,7 miliardy korun, žádají proto o pomoc stát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy