Polský premiér Morawiecki se sešel s Junckerem. Vedli "detailní diskusi" o právním státu

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 1. 2018 23:41
Politici schůzku naplánovali již na okraji summitu EU v prosinci. Důležitým tématem byla reforma soudního systému v Polsku.
Polský premiér Mateusz Morawiecki.
Polský premiér Mateusz Morawiecki. | Foto: Reuters

Brusel - Polský premiér Mateusz Morawiecki se v úterý večer v Bruselu setkal s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Na uspořádání pracovní večeře se oba politici dohodli na okraj summitu EU v prosinci. Stalo se tak jen krátce poté, co EK po měsících neúspěšných diskusí v prosinci oznámila, že podle ní v Polsku hrozí vážné porušení vlády práva.

Po asi tříhodinovém jednání Juncker a Morawiecki ve společném prohlášení pro média uvedli, že o této věci vedli "detailní diskusi". Domluvili se na dalším setkání s cílem dosáhnout pokroku do konce února.

Dalšími tématy večeře byla podle prohlášení budoucnost unie, polské postavení v jejím rámci, vnitřní trh EU, energetika i migrační problematika.

Komise 20. prosince poprvé v historii spustila vůči členské zemi unie postup podle příslušných ustanovení unijní smlouvy týkajících se možného porušování základních evropských hodnot.

Zahájení řízení předcházely dva roky opakovaných snah o dialog s Varšavou, které se týkaly především polské reformy soudního systému. Komise se nakonec v prosinci obrátila na ostatní členské země EU, aby posoudily, zda v Polsku je skutečně právní stát v ohrožení. Státy by se měly věcí poprvé zabývat ještě tento měsíc.

Celý proces může posléze teoreticky vyústit v to, že další státy EU se rozhodnou Varšavu zbavit hlasovacích práv. Je to však nepravděpodobné, neboť Maďarsko už dalo najevo, že při hlasování o věci, kdy je potřeba jednomyslné rozhodnutí všech zemí EU, své polské kolegy podpoří.

Kabinet, který od prosince Morawiecki vede, v úterý prodělal ve Varšavě personální změny. Polský prezident Andrzej Duda odvolal mimo jiné ministry obrany, zahraničí a ochrany životního prostředí, s jejichž jmény se spojovaly ostré spory s opozicí a bruselskými institucemi EU o ohrožení právního státu v Polsku či o kácení v chráněném Bělověžském pralese.

Český ministr zahraničí Martin Stropnický v Bruselu novinářům řekl, že diskuse Morawieckého s Junckerem je nadějný krok a diskuse je základem řešení. Připomněl, že také ČR chce "některé své problémy" řešit v dialogu - český premiér Andrej Babiš zamíří do Bruselu na setkání s Junckerem 29. ledna.

Podle Stropnického polská justiční reforma určité otázky vzbuzuje a poukázal na to i český ústavní soud. "Nemůžeme dělat, že ten problém neexistuje," upozornil ministr. Zároveň však Praha nechce oslabovat práci a význam Visegrádské skupiny, jejímiž členy jsou kromě ČR a Polska také Slovensko a Maďarsko.

 

Právě se děje

Další zprávy